V Melbourne sa každoročne koná prvý grandslam tenisovej sezóny. Ani toto mesto sa nevymyká prísnym nariadeniam Austrálie v boji proti koronavírusu. Už v tejto sezóne ich na vlastnej koži pocítili tenisti, ktorí v „bublinách“ a v karanténe pod prísnym dohľadom ozbrojených zložiek museli stráviť niekoľko týždňov. Roger Federer preto na turnaj ani necestoval. Nechcel mať rodinu zavretú dva týždne v jednej hotelovej izbe. Najnovšie tam schválili zákon o povinnom očkovaní pre hromadné podujatia v profesionálnom športe. Každý, kto sa nejakým spôsobom podieľa na organizácii takého to podujatia vrátane športovcov, musí byť zaočkovaný. Rovnako ako aj novinári, televízne spoločnosti či dobrovoľníci. Australian Open 2022 začína 17. januára a tenisti si musia dať pichnúť prvú dávku vakcíny pred 15. októbrom a druhú do 26. novembra. Djokovič má tak 10 dní na zmenu názoru na očkovanie. Práve v Melbourne má najbližšie šancu získať 21. grand slam a osamostatniť sa tak na čele tabuľky v počte získaných triumfov na podujatiach veľkej štvorky.

„Tituly vás neochránia. Jediný titul, ktorý vás ochráni, je ten, že si necháte pichnúť prvú a druhú dávku vakcíny,“ odkázal Djokovičovi a spol. premiér austrálskeho štátu Victoria. Srb ešte v apríli vyhlásil, že otázku očkovania ešte nemá vyriešenú. „Osobne som proti očkovaniu na koronavírus. Lenže ak sa pre tenistov stane povinným, budem sa musieť rozhodnúť, či ho podstúpim, alebo nie. Toto je môj súčasný postoj. Neviem, či sa zmení, ale rozhodne to ovplyvňuje moju kariéru,“ povedal v rozhovore pre agentúru AP.

Melbourne s najdlhším lockdownom
Austrálske mesto dosiahlo rekord v celkovom počte dní, počas ktorých tam bol zavedený lockdown. Jeho obyvatelia prežili od začiatku koronavírusovej pandémie v lockdowne celkovo až 245 dní, čo je viac než obyvatelia ktorékoľvek iného mesta sveta.