Djokovič sa síce dostal do Austrálie, ako nezaočkovaný chcel využiť zdravotnú výnimku po decembrovom prekonaní covidu. Prvýkrát mu odobrali víza 6. januára, strávil niekoľko dní v zariadení pre imigrantov. Následne uspel s odvolaním na prvostupňovom súde a začal s tréningom, austrálsky minister pre imigráciu Alex Hawke však tenistovi vízum opätovne zrušil. Djokovič si tak musel pobaliť kufre a opustiť Austráliu.

„Teraz si doprajem nejaký čas na oddych a zotavenie, kým dám ďalšie vyjadrenia. Je nepríjemné, že sa posledné dni sústredila pozornosť len na mňa,“ znela prvá Djokovičova reakcia. Z pohľadu víťazstiev je Australian Open Djokovičov suverénne najobľúbenejší grandslam, veď ho vyhral až deväťkrát. Djokovič teda príde o štedré prize money, ktoré by získal za víťazstvá na turnaji. Víťaz Australian Open si odnesie 2,5 milióna eur, zdolaný finalista 1,5 milióna eur.

To však pri negatívach pre Djokoviča nie je všetko. Svetová jednotka je po austrálskom dobrodružstve ľahšia o tučnú sumu peňazí. Nemecký denník Bild vypočítal, že výlet do Austrálie vyšiel Djokoviča na 767-tisíc eur a tento účet rozmenil na drobné. Najviac tenista „zacvakal“ za pokutu za vyhostenie z Austrálie, ale aj za služby právnikov a súdne trovy.

Peňaženku mu výrazne odľahčili aj náklady na let pre Djokoviča a jeho tím. Zo španielskej Malagy, kde predtým tenista trénoval, letel s tímom prvou triedou cez Dubaj do Melbourne. Z Melbourne sa cez Dubaj vracal do Belehradu „iba“ biznis triedou, inak by bol tento účet ešte vyšší. Srb platil aj za bývanie a stravu. Hoci tenisti majú hotel na Australian Open zadarmo, Djokovič si s tímom prenajal dom. Aj stravovanie riešil vo svojej réžii. Jedlo v zariadení pre imigrantov, kde tenistu ubytovali, je v posledných mesiacoch pod paľbou kritiky. Svetová jednotka si teda najala kuchára, ktorý Djokovičovi pripravoval špeciálne bezlepkové menu.

Najväčšie Djokovičove výdavky za výlet do Austrálie: (zdroj: Bild)

Pokuta za vyhostenie – 315-tisíc eur
Právnici a súdne trovy – 200-tisíc eur
Let do a z Austrálie – 40-tisíc eur
Bývanie – 8-tisíc eur
Stravovanie – 4-tisíc eur