Vo finále štvorhry zdolali ako nasadené deviatky obhajcov trofeje Američana Rajeeva Rama s Britom Joeom Salisburym 6:3, 6:4.

Slovenský deblista sa počas Australian Open dozvedel radostnú novinu, v piatok sa stal totiž druhýkrát otcom. "Chcel by som sa  poďakovať mojej partnerke, ktorá mi pred dvoma dňami porodila dcérku Olíviu-Viktóriu. Je to naše druhé dieťa, ďakujem ti mama," uviedol počas slávnostného príhovoru Polášek, ktorý pôrod prežíval na diaľku. "Keď sa začal pôrod, bol som nervózny, že tam nemôžem byť. V noci z piatka na sobotu som toho veľa nenaspal. Bol som v obavách, iba som čakal. Keď sa dcérka narodila, boli sme veľmi šťastní, na moment sme si s priateľkou zavolali. Obe sú zdravé, to je pre mňa prvoradé. Bolo to najdôležitejšie, čo som si pred cestou do Austrálie prial. Aby všetko bolo v poriadku, ak pôrod bude bezo mňa."

Pre Poláška je rodina veľmi dôležitá, preto po veľkej rodinnej udalosti už na finále mohol nastupovať pokojnejší: "Keď už bolo po pôrode, veľa stresu zo mňa opadlo. Aj tenisovo som bol spokojný, dotiahli sme to do finále, čo bolo už vtedy moje maximum. Na súperov sme sa snažili vybehnúť hneď od začiatku. Sústredil som sa na každú ďalšiu loptu. Cítil som sa na kurte veľmi dobre a vedel som, že treba len vydržať. Niekoľko brejkbalových príležitostí sme nevyužili, ale vedel som, že šance prídu a raz ten brejk urobíme. Súperi dnes neurobili žiadnu ľahkú chybu. Nepokazili jeden ľahký volej, nič. Dnes to bolo o tom, že oni nič nepokazili, ale my sme všetko zabili. Bol to naozaj výborný zápas a som rád, že to bolo vo finále grandslamu."

Filip Polášek a Ivan Dodig vyhrali Australian Open.
Filip Polášek a Ivan Dodig vyhrali Australian Open.
Zdroj: getty images

Polášek vedel, že sa môže stať prvým Slovákom s grandslamovým titulom. "Ja mám celkom rád štatistiky, takže som vedel, že by som bol prvý Slovák, ktorému sa to podarí. Mediálny tlak bude niečo, s čím sa musím vyrovnať. Pripravený na to som, ale do veľkej miery bude záležať aj od dcérky s priateľkou, aká bude situácia a koľko toho postíham. Dcérka prvých šesť týždňov nemá imunitu, musíme byť opatrní. Uvidíme, koľko mi okolnosti dovolia absolvovať tlačových konferencií a podobných aktivít. Človek sa na to pripraviť nemôže, až keď to príde, zistí, aké to naozaj je. Je to super úspech, ale na druhú stranu, chlieb zajtra lacnejší nebude. Treba si tento moment zapamätať, užiť si to. Svet sa však nezastavil, každá sláva trvá dve minúty. Ja si to užijem, zapamätám si to, ale v konečnej fáze je to o tom, že najdôležitejšia je aj tak rodina."

Dodig poďakoval fanúšikom za to, že prišli do hľadiska. "Žijeme v ťažkých časoch pandémie koronavírusu a nebolo vôbec jednoduché usporiadať tento turnaj. S Filipom budeme mať na tohtoročný Australian Open množstvo nezabudnuteľných zážitkov a fantastických spomienok. Hráme spolu iba rok a pol a už máme v zbierke grandslamový titul. Na kurte spolu zažívame veľa zábavy, veľmi dobre si rozumieme i mimo dvorca. Dúfam, že sa nám bude aj naďalej dariť."

Výkon Poláška a Dodiga ocenili aj zdolaní finalisti. "Blahoželám Filipovi k zisku titulu. V prvom grandslamovom finále hral naozaj výborne," pochválil Poláška Ram. Salisbury priznal, že v dueli o titul ťahali s americkým deblovým partnerom zaslúžene za kratší koniec. "Filip s Ivanom boli jednoducho príliš dobrí, za celý zápas nás nepustili ani k jedinému brejkbalu."