Aj on mal byť tým, kto sa chcel dostať na grandslam bez očkovania na základe výnimky. „Mal som plán B, ale keď sa otvorila táto možnosť, ako do Austrálie odcestovať, tak som ju využil, hoci nie som očkovaný. V októbri som totiž covid prekonal. Môj agent teda poslal do austrálskej federácie potvrdený PCR test aj dokument o stave protilátok v tele. Všetko následne dostala na posúdenie lekárka komisia, na základe jej rozhodnutia som dostal zelenú. E-mail s rozhodnutím mi prišiel 10. decembra,“ hovorí Serdarušič.

Do Austrália sa dostal lietadlom, ktorý pre hráčov a ich doprovod vybavila austrálska tenisová asociácia. „Keď som colníkom predložil pas, opýtali sa ma, či som zaočkovaný. Odpovedal som, že nie a že som pricestoval na základe výnimky. Požiadali ma o doklady s tým, že zrejme budem musieť ísť na štrnásť dní do karantény.“

Chorvát sa nakoniec karanténe vyhol, v Austrálii bol pár dní a so svojím zverencom išli na menší turnaj. Pred štvrťfinále mu však prišlo predvolanie na imigračný úrad. „Bolo to v deň, keď Djokovič pristál v Melbourne. Zavolali mi o desiatej večer. Mal som len dve možnosti: znova zažiadať o víza, alebo legálne odcestovať domov. Keďže by moju žiadosť na 99 percent odmietli, rozhodol som sa odcestovať. Nie som tak významný ako Novak, nemám prostriedky bojovať. Keď zadržali jeho, museli aj nás,“ pokračuje Serdarušič.

Djokoviča mu je ľúto a cirkus okolo neho má podľa Chorváta politické pozadie. „Ja ani Novak sme s myšlienkou lekárskej výnimky neprišli. Všetko sa udialo podľa pravidiel a víza sme získali. Podľa mňa tam boli politické dôvody. Na Djokovičovi si môžu zgustnúť, ale my sme len malé ryby. Keď však do Austrálie pustili mňa a českú tenistku, prečo nie aj jeho? Organizátori verili, že rovnako ako my vstúpi do krajiny aj Djokovič. Keby nebolo Novaka, mňa a Renátu Voráčovú by neriešili,“ dodal tréner.