Britsko-austrálsky ťažobný gigant Rio Tinto sa už niekoľko rokov snaží rozbehnúť v Srbsku projekt, v ktorom má byť preinvestovaných 2,4 miliardy dolárov. 

Djokovič bol proti ťaženiu
Voči plánom spoločnosti Rio Tinto sa v Srbsku postavila mohutná vlna odporu. Najväčšie protesty sa uskutočnili v decembri 2021, keď do ulíc Belehradu vyšli tisícky nespokojných obyvateľov. A Djokovič sa viackrát postavil na stranu demonštrantov.
Dôvodom protestov bolo odmietanie gigantický plánov Rio Tinto na srbskom území. Konkrétne na severozápade krajiny v údolí rieky Jadar. V minulosti tam bol objavený neznámy minerál s obsahom sodíka a lítia. V roku 2017 prišlo k podpisu memoranda o porozumení medzi spoločnosťou a srbskou vládou. Ťažba mala začať v roku 2023 a naplno by sa rozbehla o šesť rokov neskôr.
Projekt Jadar sa stal jedným z najväčších na svete – Rio Tinto tam plánovali ťažiť ročne státisíce ton nerastných surovín. Ťažba mala prebiehať dlhých 40 rokov.

Nebude ťažba, nebude Djokovič?
A práve decembrové protesty v Belehrade mali presvedčiť srbskú vládu, aby dala od projektu ruky preč. „Pracovali sme na tom so všetkou transparentnosťou a počúvali sme ľudí,“ uviedla srbská premiérky Ana Brnabičová pre agentúru Reuters.
Definitívne rozuzlenie mega-investície za 2,4 miliardy dolárov má dať až stanovisko prezidenta Srbska Aleksandra Vučiča. Ten sa už v minulosti vyjadril, že bude záležať na výsledkoch enviromentálnych štúdii a miestneho referenda. Situácia sa skomplikovala koncom roka 2021, keď zastupiteľstvo mesta Loznica uviedlo že ťažbu nechce povoliť. A Rio Tinto následne pozastavilo ďalší rozvoj projektu.

Lobista na úrade vlády
A do tohto politicko-biznisového sporu vstúpil začiatkom roka Djokovič s ambíciou nastúpiť na Australian Open. Podľa srbských médií sa stal obeťou sporov dvoch krajín. Vytiahli aj zaujímavú skutočnosť: šéfom úradu vlády austrálskeho premiéra Scotta Morrisona je John Kunkel. A ten ešte nedávno pracoval pre Rio Tinto ako hlavní poradca oddelenia pre vzťahy s vládou. Ešte predtým bol šesť rokov zástupca výkonného riaditeľa najväčšej austrálskej ťažobnej asociácie Minerals Council of Australia. Kunkel má byť vplyvný zástupca ťažobnej spoločnosti a Djokovič rukojemníkom veľkého austrálskeho projektu.