Tréning hráčov, ktorí sa už kvalifikovali na Australian Open 2020 v Melbourne bol v utorok dočasne prerušený. Kvalita ovzdušia je kvôli dymu z požiarov v tomto meste označená ako ,,nebezpečná“. Úrady odporúčajú ľuďom zostať doma.

Slovinská tenistka Dalila Jakupovičová sa rozhodla vzdať duel kvalifikácie kvôli znečistenému ovzdušiu a nie je jedinou tenistkou, ktorá sa k nebezpečným podmienkam vyjadrila. Elina Svitolinová na svojom Twitteri napísala: ,,Prečo sa musí stať niečo zlé, aby sa konalo.''

Francúz Gilles Simon kritizoval aj organizátorov turnaju: „Keď máme lekárov, ktorí tvrdia, že hranie v 45 stupňoch na Australian Open nie je nebezpečné a rozhodcov, ktorí tvrdia, že mokrá tráva na Wimbledone nie je klzká, musíme nájsť odborníka, ktorý môže potvrdiť, že kvalita vzduchu je vhodná, nie?“ napísal v utorok na svojom Twitteri.

Organizátori Australian Open uviedli, že podmienky sa zlepšujú a neustále sú monitorované. „Ako vždy zdravie a bezpečnosť hráčov, zamestnancov a fanúšikov je prioritou,“ znie vo vyhlásení, v ktorom sa tiež stanovuje, že ďalšie rozhodnutia sa budú prijímať na základe miestnych údajov, konzultácií s lekárskym tímom, Úradom pre meteorológiu a vedcami z EPA Victoria.

Podľa organizátorov bude turnaj pravdepodobne pokračovať podľa plánu, no Novak Djokovič uviedol, že vzhľadom na extrémne požiare by bolo dobré zvážiť odklad začiatku súťaže. Hráči a organizácie pôsobiace v tenise sa zaviazali pomôcť zmierneniu požiaru. Austrálsky tenista Nick Kyrgios daruje približne 125 eur za každé eso v nadchádzajúcich turnajoch.