V roku 2019 prehral vo finále US Open so Španielom Rafaelom Nadalom po päťsetovom boji. Rus je vo výbornej forme, v závere minulej sezóny triumfoval na turnaji majstrov v Londýne i na podujatí Masters 1000 v Paríži. V Melbourne v tomto roku nenašiel premožiteľa ani na ATP Cup-e, kde po boku Andreja Rubľova vybojoval pre Rusko cennú trofej.

Proti Tsitsipasovi podal Medvedev koncentrovaný výkon. Kvalitne servoval, vo výmenách robil minimum nevynútených chýb, jeho údery mali ideálnu dĺžku. V úvodnom dejstve brejkol Tsitsipasa za stavu 2:2 a v desiatom geme premenil pri vlastnom servise v poradí štvrtý setbal. Tsitsipasovi príliš nefungoval jednoručný bekhend, ktorý bol jeho veľká zbraň pri štvrťfinálovom obrate proti Nadalovi.

V druhom dejstve Medvedev prvýkrát zobral Grékovi servis za stavu 1:1, keď predviedol dva winnery po čiare. V siedmom geme opäť prelomil podanie súpera a zisk druhého setu následne spečatil čistou hrou. V úvode tretieho setu Medvedev rýchlo odskočil Tsitsipasovi na 3:1. Grék mohutne povzbudzovaný fanúšikmi v ďalších minútach ožil, otočil na 4:3 a za stavu 5:4 viedol pri podaní Medvedeva 30:0. Rus však získal štyri fiftíny za sebou a za stavu 5:5 sa mu po excelentnom obhodení z ťažkej pozície podaril rozhodujúci brejk. V dvanástom geme využil hneď prvý mečbal a upravil vzájomnú bilanciu s Tsitsipasom na 6:1. Jedinú prehru utrpel vlani v záverečnom vystúpení v skupinovej fáze turnaja majstrov, keď už mal istý postup do semifinále.

Muži - dvojhra - semifinále:

Daniil Medvedev (Rus.-4) - Stefanos Tsitsipas (Gr.-6) 6:4, 6:2, 7:5