Španiel nezvykne púšťať sety len tak zadarmo a aj vo štvrťfinále proti Shapovalovi to vyzeralo na jednoznačnú záležitosť. Po hodine a pol vyhrával 2:0 na sety a nič nenasvedčovalo tomu, že by sa fanúšikovia v Aréne Roda Lavera dočkali drámy. Lenže v treťom sete stratil Nadal rozhodujúci gem a aj vo štvrtom prišiel o svoje podanie. Prehral ho. 20-násobný granslamový víťaz pri tom pôsobil na kurte malátne, pohyboval sa pomalšie a na pomoc mu museli prísť lekári. Zápas nakoniec zlomil vo svoj prospech v piatom sete a po viac ako štyroch hodinách slávil víťazstvo.

„Už som ani nečakal, že by mohol vyhrať, ale stal sa zázrak. Videli sme, ako Rafu odpálil úpal, bol „mŕtvy“, ale pozviechal sa. Deň voľna mu príde vhod,“ povedal po zápase jeho tréner Carlos Moya a dodal: „Za zápas schudol štyri kilá. Bol veľmi dehydrovaný.“

Pri neúčasti Novaka Djokoviča a Rogera Federera by sa Nadal mohol stať prvým tenistom s 21 granslaovými triumfami vo dvojhre. Pri tom ešte mesiac pred turnajom nebolo jasné, či Nadal vôbec do Austrálie pocestuje. „V tíme nehovoríme o víťazstve, ale snívame. Nebavili sme sa o tom, ako sme prišli do Melbourne. Nevedeli sme si ani predstaviť Rafu v semifinále. Nečakali sme to, ale Nadal je Nadal. Dokáže sa vrátiť. Je favoritom, i keď už aj Medvedev vie, ako vyhrávať grand slamy,“ zakončil Moya.