Tour de France - Peter Sagan

Tour de France

Martin Domok

Tour de France sú etapové preteky profesionálnych cyklistov, trvajúce vyše troch týždňov, vždy v júli. Majú 21 etáp. Tour sa uskutočňuje každoročne už od roku 1903 vo Francúzsku, výnimkou bola prvá svetová vojna a druhá svetová vojna. Dnes je jednou z najdôležitejších športových udalostí roka. V hodnotení cyklistických pretekov ProTour podľa Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) sú ako jediné cyklistické preteky zaradené do najvyššej kategórie A. Väčšina etáp vedie cez Francúzsko, ale je bežné, že niektoré etapy zavítajú aj do okolitých štátov, napríklad do Talianska, Španielska, Švajčiarska, Belgicka, Luxemburska a Nemecka, ale aj do nesusediacich krajín, napríklad do Írska, Spojeného kráľovstva alebo Holandska. Tri týždne trvajúce preteky zvyčajne zahŕňajú dva dni voľna, ktoré sa často využívajú na presun medzi etapami. Tour de France sa doteraz zúčastnilo trinásť Čechov a Slovákov. Ako prvý Slovák štartoval na pretekoch Milan Jurčo. Najúspešnejšími jazdcami sú Peter Sagan so siedmimi účasťami, jedenástimi individuálnymi etapovými víťazstvami a ziskom šiestich zelených dresov, ktoré sú v celej histórii rekordné.  Ján Svorada s ôsmimi štartmi a tromi individuálnymi etapovými víťazstvami. V ročníku 2012 bolo Slovensko rekordne zastúpené bratmi Petrom a Martinom Velitsovcami a Petrom Saganom. Sagan vyhral 3 etapy a zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže

Peter Sagan a Milan Jurčo.
Ostatné 29.7. 12:10

Prvý Slovák na Tour de France otvorene: Sagan je za zenitom. Nakopla by ho nová frajerka

Bol prvým Slovákom, ktorý sa predstavil na Tour de France. Tvrdí, že Peter Sagan je za zenitom a v útlme jazdí už niekoľko rokov, náhradu však za neho nemáme a za desať rokov sme nevychovali cyklistu, ktorý by sa dokázal presadiť na úrovni World Tour. Milan Jurčo (63) v rozhovore pre Šport24.sk otvorene odpovedal na aktuálne otázky týkajúce sa slovenskej cyklistiky.

Na snímke slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates) oslavuje víťazstvo v celkovom poradí po záverečnej 21. etape pretekov Tour de France v Paríži.
Tour de France 19.7. 9:30

OHLASY médií na záver Tour de France: Kariéra so superurýchľovačom. Pogačar je nový Kanibal

Ohlasy médií na 108. ročník cyklistických pretekov Tour de France:

EBE 69 Paríž - Na snímke slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates) oslavuje víťazstvo v celkovom poradí po záverečnej 21. etape pretekov Tour de France v Paríži 18. júla 2021. Pogačar si na 108. ročníku vybojoval okrem žltého aj bodkovaný a biely dres. FOTO TASR/AP

Tour de France winner Slovenia's Tadej Pogacar, who holds the yellow jersey of the overall leader, the best climber's dotted jersey and the best young rider's white jersey, celebrates on the podium after the twenty-first
Tour de France 18.7. 21:03

Suverénny Pogačar obhájil titul a získal aj ďalšie dva dresy

Titul na najslávnejších cyklistických pretekoch obhájil Slovinec Tadej Pogačar, ktorý si na 108. ročníku vybojoval okrem žltého aj bodkovaný a biely dres. Cavendish získal zelený dres za víťazstvo v bodovacej súťaži, Slovák Peter Sagan odstúpil pred 12. etapou pre zranenie kolena.

Tadej Pogačar.
Tour de France 18.7. 19:51

Záverečnú etapu Tour de France vyhral van Aert, z celkového triumfu sa teší Pogačar

PARÍŽ - Belgický cyklista Wout van Aert zvíťazil v nedeľnej záverečnej 21. etape Tour de France. V hromadnom špurte na Elyzejských poliach v Paríži predstihol krajana Jaspera Philipsena a Brita Marka Cavendisha, ktorý nedosiahol 35. úspech na slávnom podujatí a neprekonal rekord legendárneho Belgičana Eddyho Merckxa. Titul obhájil Slovinec Tadej Pogačar, ktorý si na 108. ročníku vybojoval okrem žltého aj bodkovaný a biely dres. Cavendish získal zelený dres za víťazstvo v bodovacej súťaži, Slovák Peter Sagan odstúpil pred 12. etapou pre zranenie kolena.

Mark Cavendish na tohtoročnej Tour de France kraľuje bodovacej súťaži.
Tour de France 18.7. 13:01

VIDEO Hodil bicyklom, kričal na mechanika. Cavendish penil ako besný: Čo ho rozzúrilo?

Čo ho naštvalo? Na sociálnej sieti sa objavila videonahrávka z Tour de France, ktorá ukazuje hnev britského cyklistu Marka Cavendisha.

Mark Cavendish na Tour de France penil: Čo naštvalo britského cyklistu?
Video 18.7. 10:44

Na sociálnej sieti sa objavilo video britského cyklistu Marka Cavendisha, ktorý bol poriadne rozladený. Čo ho nahnevalo?

Detaily 21. etapy Tour de France 2021 CHATOU – PARÍŽ
Tour de France 18.7. 9:01

Detaily 21. etapy Tour de France 2021 CHATOU – PARÍŽ (rovinatá)

Koniec podujatia pravdepodobne zaobstará šprint na Champs-Élysées.

EBE 47 Saint-Emilion - Na snímke slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates) obhájil prvenstvo na cyklistických pretekoch Tour de France. V 20. etape, ktorou bola individuálna časovka na 31 km, skončil so stratou 57 sekúnd na víťazného Belgičana Wouta van Aerta (Jumbo-Visma) v sobotu 17. júla 2021. FOTO TASR/AP

Slovenia's Tadej Pogacar, wearing the overall leader's yellow jersey, celebrates on the podium after the twentieth stage of the Tour de France cycling race, an individual time-
Tour de France 17.7. 20:34

Pogačar po roku znova ovládol Tour de France: Pomalší už nebude, či?

PARÍŽ - Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates) zažije v nedeľu po roku v Paríži opäť oslavu triumfu na cyklistických pretekoch Tour de France. V sobotnej 20. etape, ktorou bola individuálna časovka na 31 km, nič neriskoval a skončil so stratou 57 sekúnd na víťazného Belgičana Wouta van Aerta (Jumbo-Visma) na ôsmom mieste. To mu však bez problémov stačí na to, aby sa stal celkovým víťazom 108. ročníka, keďže v nedeľu mu na to bude stačiť prísť do cieľa v Paríži.

Slovenia's Tadej Pogacar, wearing the overall leader's yellow jersey, celebrates after the twentieth stage of the Tour de France cycling race, an individual time-trial over 30.
Tour de France 17.7. 18:40

Tadej Pogačar obhájil triumf na Tour de France, v časovke triumfoval van Aert

SAINT-EMILION - Slovinský cyklista Tadej Pogačar (UAE-Team Emirates) obhájil prvenstvo na cyklistických pretekoch Tour de France. V sobotnej 20. etape, ktorou bola individuálna časovka na 31 km, skončil so stratou 57 sekúnd na víťazného Belgičana Wouta van Aerta (Jumbo-Visma) na ôsmom mieste. Bude tak celkovým víťazom 108. ročníka, v nedeľu mu na to stačí prísť do cieľa v Paríži.

Mohorič a jeho gesto v závere 19. etapy.
Tour de France 17.7. 14:30

Správali sa k nám ako ku kriminálnikom. Mohorič po triumfe na Tour reagoval na zásah polície

Cyklisti tímu Bahrain-Victorious mali počas Tour de France v hoteli nečakanú návštevu. Slovinský pretekár Matej Mohorič po triumfe v 19. etape urobil veľavravné gesto, ktorým podľa všetkého reagoval práve na tento nepríjemný moment.

Cyklistov na Tour prepadla razia: Slovinec Mohorič po triumfe urobil veľavravné gesto
Video 17.7. 10:06

Detaily 20. etapy Tour de France 2021 LIBOURNE - SAINT-EMILION (časovka jednotlivcov)
Tour de France 17.7. 9:01

V 20. etape ja na programe druhá časovka podujatia. Na trase s dĺžkou 31 kilometrov prevedie jazdcov slávnymi vinicami neďaleko Bordeaux.

Slovinský cyklista Matej Mohorič z tímu Bahrain-sa teší po výhre v 19. etape 108. ročníka Tour de France
Tour de France 16.7. 17:14

Slovinec Mohorič vyhral sólom 19. etapu: Pelotón na neho strácal takmer dvadsať minút!

Libourne 16. júla (TASR) - Slovinský cyklista Matej Mohorič vyhral 19. etapu 108. ročníka Tour de France. Jazdec stajne Bahrain-Victorious sa presadil po úniku a 207 km dlhú trať z Mourenx do Libournu zvládol za 4:19:17 h. Druhý finišoval s minútovou stratou domáci Christophe Laporte (Cofidis) a tretí skončil Dán Casper Pedersen (DSM). Pelotón mal manko na víťaza takmer 20 minút.

Detaily 19. etapy Tour de France 2021 MOURENX – LIBOURNE (rovinatá)
Tour de France 16.7. 10:03

V 19. etape sa cyklisti na 203 kilometroch presunú do predmestia Bordeau Libourne.

KK24 Luz Ardiden - Na snímke slovinský cyklista Tadej Pogačar v žltom drese vedúceho pretekára sa teší z víťazstva v 18. etape cyklistických pretekov Tour de France z Pau do Luz Ardiden (129,7 km) 15. júla 2021. FOTO TASR/AP
Slovenia's Tadej Pogacar, wearing the overall leader's yellow jersey, celebrates as he crosses the finish line to win the eighteenth stage of the Tour de France cycling race over 129.7 kilometers (80.6 miles) with start in Pau and finish in Luz Ardiden, France,Thursday, July
Tour de France 15.7. 18:04

V 18. etape Tour de France triumfoval Pogačar. Slovinec smeruje za obhajobou celkové víťazstva

LUZ ARDIDEN - Víťazom štvrtkovej 18. etapy cyklistických pretekov Tour de France sa stal Tadej Pogačar z UAE-Team Emirates. Slovinec si tretím triumfom na 108. ročníku upevnil pozíciu lídra celkového poradia. Na ďalších priečkach prišli do cieľa Dán Jonas Vingegaard (Jumbo-Visma) a Kolumbijčan Richard Carapaz (INEOS Grenadiers). Krátky, no náročný štvrtkový úsek s dvoma poslednými prekážkami najvyššej kategórie meral 130 km a viedol z Pau do Luz Ardiden.