Tour de France - Peter Sagan

Tour de France

Martin Domok

Tour de France sú etapové preteky profesionálnych cyklistov, trvajúce vyše troch týždňov, vždy v júli. Majú 21 etáp. Tour sa uskutočňuje každoročne už od roku 1903 vo Francúzsku, výnimkou bola prvá svetová vojna a druhá svetová vojna. Dnes je jednou z najdôležitejších športových udalostí roka. V hodnotení cyklistických pretekov ProTour podľa Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI) sú ako jediné cyklistické preteky zaradené do najvyššej kategórie A. Väčšina etáp vedie cez Francúzsko, ale je bežné, že niektoré etapy zavítajú aj do okolitých štátov, napríklad do Talianska, Španielska, Švajčiarska, Belgicka, Luxemburska a Nemecka, ale aj do nesusediacich krajín, napríklad do Írska, Spojeného kráľovstva alebo Holandska. Tri týždne trvajúce preteky zvyčajne zahŕňajú dva dni voľna, ktoré sa často využívajú na presun medzi etapami. Tour de France sa doteraz zúčastnilo trinásť Čechov a Slovákov. Ako prvý Slovák štartoval na pretekoch Milan Jurčo. Najúspešnejšími jazdcami sú Peter Sagan so siedmimi účasťami, jedenástimi individuálnymi etapovými víťazstvami a ziskom šiestich zelených dresov, ktoré sú v celej histórii rekordné.  Ján Svorada s ôsmimi štartmi a tromi individuálnymi etapovými víťazstvami. V ročníku 2012 bolo Slovensko rekordne zastúpené bratmi Petrom a Martinom Velitsovcami a Petrom Saganom. Sagan vyhral 3 etapy a zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže

Nairo Quintana.
Tour de France 23.9. 11:30

Hviezdny cyklista po policajnej razii prehovoril: Doping? Zobrali len vitamínové doplnky

PARÍŽ - Kolumbijský cyklista Nairo Quintana odmietol špekulácie o dopingu po tom, čo v hoteli jeho tímu Arkéa-Samsic prebehla policajná razia ešte počas Tour de France. Francúzske úrady zároveň prepustili bez obvinení dve osoby z tímu, ktoré v súvislosti s prípadom vypočúvali.

Primož Roglič.
Tour de France 23.9. 10:30

Trapas na účet hviezdy Tour de France. Z Rogliča urobili Slováka

Pomýliť si Slovensko a Slovinsko nie je úplná rarita. Nestalo sa to len našim športovcom, ale tento omyl teraz na vlastnej koži zažila jedna z najväčších hviezd tohtoročnej Tour de France.

Peter Sagan.
Tour de France 23.9. 10:01

Šéf Bory Ralph Denk prehovoril o Saganovej budúcnosti: Bude zo slovenského cyklistu pomocník?

RAUBLING - Slovenský cyklista Peter Sagan má isté miesto v tíme Bora-Hansgrohe na Tour de France, aj keď by sa jeho úloha mohla v najbližších rokoch zmeniť. Pre denník Sport Bild to povedal šéf tímu Ralph Denk.

Peter Sagan.
Tour de France 22.9. 9:01

Sagan na diskvalifikáciu na Tour de France nezabudol: Trest ovplyvnil súboj o zelený dres

Peter Sagan odchádza z tohtoročnej Tour de France bez etapového triumfu aj bez zeleného dresu. Slovenský cyklista nestačil na víťaza bodovacej súťaže Sama Bennetta ani v poslednej etape.

Winner Anacona (vľavo) a Dayer Quintana sú podozriví z dopingu na Tour de France.
Tour de France 22.9. 8:30

Škandál na Tour de France 2020: Polícia zatkla kolumbijských cyklistov pre údajný doping!

Francúzske úrady začali predbežné vyšetrovanie podozrení z dopingu v súvislosti s raziou v tíme Arkea Samsic počas tohtoročnej Tour de France.

Sam Bennett zisk zeleného dresu podčiarkol víťazstvom v poslednej etape v Paríži.
Tour de France 21.9. 22:35

FOTO Šok v cieli Tour de France: Sagan chcel zagratulovať Bennettovi, ten spravil TOTO!

PARÍŽ - Tohtoročná Tour de France je minulosťou! Nedeľňajší záver v Paríži patril víťazovi zeleného dresu, ktorým tento rok nebol náš Peter Sagan (30), ale jeho rival Sam Bennett (29). Ten vyhral špurt na Elyzejských poliach a Slovák mu chcel po dojazde zagratulovať, no vyzeralo to, že Ír ho odignoroval.

Francúzska polícia počas 15. etapy pretekov Tour de France vykonala raziu v tíme Arkea Samsic a prehľadala hotelovú izbu kolumbijského cyklistu Naira Quintanu. Informoval o tom portál cyclingnews.com s odvolaním sa na športové periodikum L'Equipe.
Tour de France 21.9. 21:22

Francúzska polícia mala raziu v tíme Quintanu: Našli podozrivé lieky a produkty!

Paríž - Francúzska polícia počas 15. etapy pretekov Tour de France vykonala raziu v tíme Arkea Samsic a prehľadala hotelovú izbu kolumbijského cyklistu Naira Quintanu. Informoval o tom portál cyclingnews.com s odvolaním sa na športové periodikum L'Equipe.

Keďže Peter Sagan už nebol taký dominantný ako po iné roky a napokon ani nezískal zelený dres pre víťaza bodovacej súťaže, odrazilo sa to aj na odmenách pre družstvo Bora-Hansgrohe.
Cyklo 21.9. 20:05

Tímom Tour de France rozdelili vyše 2 milióny eur: Pozrite si rebríček, z tých súm odpadnete!

Na tohtoročnom Tour de France sa točili opäť obrovské peniaze! Zarábali jednotlivci, no poriadne si samozrejme prilepšili aj tímy. Medzi jednotlivé tímy sa totiž rozdelilo viac než 2 milióny eur. Pozrite si rebríček týchto megaodmien!

Na snímke slovinskí cyklisti, vľavo Primož Roglič, ktorý prišiel o prvenstvo a vpravo slovinský cyklista Tadej Pogačar v žltom drese vedúceho pretekára v celkovom poradí.
Tour de France 21.9. 15:30

Osobnosti reagujú na triumf Pogačara: Armstrongova poklona, Merckx kritizuje Rogličov tím

PARÍŽ - Tohtoročná Tour de France má prekvapivého, ale zaslúženého víťaza. Na triumf 21-ročného Slovinca Tadeja Pogačara sa uznanlivo vyjadrili mnohé bývalé i súčasné hviezdy svetovej cyklistiky a predpovedajú mu skvelú budúcnosť. V Slovinsku považujú duel Pogačara s Primožom Rogličom za najkrajší v tamojšej športovej histórii.

Tadej Pogačar.
Tour de France 21.9. 10:01

Ohlasy médií na triumf Pogačara: Narodil sa, aby vyhrával. Vitajte v novej ére cyklistiky

PARÍŽ - Ohlasy médií na triumf slovinského cyklistu Tadeja Pogačara na Tour de France:

Slovenský cyklistický fenomén Peter Sagan zažil jednu z najnevydarenejších Tour de France v kariére, keď nezískal zelený dres a dokonca nevyhral ani jednu etapu.
Tour de France 21.9. 9:01

Odborníci hodnotili nevydarenú Tour Petra Sagana: Končí sa jeho slávna éra?

PARÍŽ – Slovenský cyklistický fenomén Peter Sagan (30) zažil jednu z najnevydarenejších Tour de France v kariére, keď nezískal zelený dres a dokonca nevyhral ani jednu etapu. Cyklistických odborníkov sme sa pýtali, ako hodnotia jeho vystúpenie na „Starej dáme“ a to či sa končí jeho slávna éra.

EBE 56 Mantes-La-Jolie - Na snímke vľavo slovenský cyklista Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) a Slovinec Primož Roglič (Jumbo-Visma) sa rozprávajú, v popredí vedúci pretekár v žltom drese Tadej Pogačar počas záverečnej 21. etapy 107. ročníka prestížnych pretekov Tour de France z Mantes-la-Jolie do Champs-Élysées v Paríži (122 km) v nedeľu 20. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Slovakia's Peter Sagan, left, and Slovenia's Primoz Roglic, center, talk as they ride behind Slovenia's Tadej Pogacar, wearing the
Tour de France 20.9. 20:45

Sagan na Tour de France bez dresu: Spravil som všetko, nemám čo ľutovať

Paríž - Slovinský cyklista Tadej Pogačar zo SAE Team Emirates sa stal celkovým víťazom 107. ročníka Tour de France. Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil tretí v záverečnej 21. etape so štartom v Mantes-la-Jolie a tradičným cieľom na Elyzejských poliach v Paríži (122 km). Vyhral ju Ír Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep), ktorý získal aj zelený dres, druhý finišoval Dán Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

EBE 83 Paríž - Na snímke slovinský pretekár Tadej Pogačar oslavuje na pódiu v bodkovanom drese najlepšieho vrchára po záverečnej 21. etape 107. ročníka cyklistických pretekov Tour de France z Mantes-la-Jolie do Paríža (122 km) v nedeľu 20. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Tour de France winner Slovenia's Tadej Pogacar, who also won the best climber's dotted jersey, celebrates on the podium after the twenty-first and last stage of the Tour de France cycling race over 122 kilometers (75.8 miles), from
Cyklo 20.9. 20:15

Pogačar sa rozhovoril po celkovom triumfe na Tour de France: Je šialené, že som víťaz!

Paríž - Slovinský cyklista Tadej Pogačar zo SAE Team Emirates sa stal celkovým víťazom 107. ročníka Tour de France. Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil tretí v záverečnej 21. etape so štartom v Mantes-la-Jolie a tradičným cieľom na Elyzejských poliach v Paríži (122 km). Vyhral ju Ír Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep), ktorý získal aj zelený dres, druhý finišoval Dán Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

EBE 47 Mantes-La-Jolie - Na snímke slovinskí cyklisti, vľavo Primož Roglič, ktorý prišiel o prvenstvo a  vpravo slovinský cyklista Tadej Pogačar v žltom drese vedúceho pretekára v celkovom poradí sa objímajú na štarte záverečnej 21. etapy 107. ročníka prestížnych pretekov Tour de France z Mantes-la-Jolie - Paríž Champs-Élysées (122 km) v nedeľu 20. septembra 2020. FOTO TASR/AP
Slovenia's Primoz Roglic, left, who lost his overall leader's yellow jersey to Slovenia's Tadej Pogacar, right, gets a h
Tour de France 20.9. 19:45

Po záverečnej etape: Vyhral ju Bennett, Sagan tretí. Tour ovládli Slovinci

Paríž - Slovinský cyklista Tadej Pogačar zo SAE Team Emirates sa stal celkovým víťazom 107. ročníka Tour de France. Slovák Peter Sagan (Bora-Hansgrohe) skončil tretí v záverečnej 21. etape so štartom v Mantes-la-Jolie a tradičným cieľom na Elyzejských poliach v Paríži (122 km). Vyhral ju Ír Sam Bennett (Deceuninck-QuickStep), ktorý získal aj zelený dres, druhý finišoval Dán Mads Pedersen (Trek-Segafredo).

Tadej Pogačar vyhral náročnú 9. etapu.
Tour de France 20.9. 11:38

Na začiatku nestál ani za to, aby dostal bicykel: Takýto je príbeh Tadeja Pogačara, víťaza TdF

21-ročný slovinský cyklista prekvapil celý športový svet, o tom niet pochýb. Odborníci pred začiatkom Tour de France predpokladali, že môže skončiť vysoko, ba aj v prvej trojke, no na celkového víťaza ho ani zďaleka netipovali.