Martikán na trati.

Michal Martikán

TASR

Michal Martikán je prvý olympijský víťaz v novodobej histórii Slovenska, historicky najmladší víťaz Majstrovstiev sveta v kanoistike na divokej vode.
Je olympijským víťazom z Atlanty 1996 a Pekingu 2008. Dve strieborné olympijské medaily získal na Letných olympijských hrách v Sydney v roku 2000 a na Letných olympijských hrách v Aténach v roku 2004. Je 13-násobným majstrom sveta (1997, 2002, 2003, 2007), z toho deväťkrát v kategórii hliadok, a 14-násobným majstrom Európy (z toho 10-krát v kategórii hliadok). Prvú, bronzovú medailu z majstrovstiev sveta získal vo veku 16 rokov, čím sa stal historicky najmladším medailistom svetového šampionátu. Odvtedy na každých majstrovstvách sveta získal medailu. Na Majstrovstvách Európy 2010 v Čunove získal dve zlaté a to tak v individuálnych pretekoch C1 ako aj v hliadkach 3x C1. Je tiež 5-násobným víťazom svetového pohára.Je držiteľom štyroch ocenení novinárskej ankety Športovec roka za roky 1996, 1997, 2006, 2007. Slovenský vodný slalomár. V roku 2003 sa oženil s Lenkou, s ktorou majú dve dcéry – Tamaru (* 2005) a Emmu (* 2009). Žije v Liptovskom Mikuláši.

Zľava Michal Martikán, Matej Beňuš, Alexander Slafkovský.
Vodný slalom 5.5. 14:31

Vodní slalomári si to medzi sebou rozdajú o olympiádu: Kto uchmatne miestenku do Tokia?

IVREA - Slovenských vodných slalomárov čaká na ME boj samých za seba i za krajinu. Najväčší tlak leží na singlistkách, ktoré musia "vyloviť" miestenku na olympiádu. Zvyšné lode zvládli "tokijský imperatív" už pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta v La Seu d'Urgell. Zostáva však zodpovedať otázku, kto sa pod piatimi kruhmi predstaví, zatiaľ jediný istý účastník je kajakár Jakub Grigar.

Na snímke kajakár Jakub Grigar.
Vodný slalom 17.8. 2020 12:30

Je to definitívne. Slovenskí slalomári nebudú na zahraničných podujatiach

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Slovenskí vodní slalomári sa v tejto sezóne definitívne nepredstavia na zahraničných podujatiach vrátane ME v Prahe. Rozhodli o tom delegáti na sobotňajšom mimoriadnom valnom zhromaždení sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky v Liptovskom Mikuláši. Tí sa zaoberali návrhom zvrátiť júlové rozhodnutie o neúčasti v zahraničí.

Na snímke zľava lyžiar Andreas Žampa, atlét Ján Volko, lyžiar Adam Žampa, youtuber Expl0ited, strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková a vodný slalomár Michal Martikán.
Ostatné 29.7. 2020 12:30

FOTO Naši elitní športovci podporili dobrú vec: Zmenili sa na futbalistov!

TRENČÍN - Rozhodli sa pomôcť dobrej veci! V Trenčíne sa včera konalo ďalšie charitatívne podujatie Hviezdy deťom, ktoré organizuje futbalový klub spod hradu Matúša Čáka. Na trenčiansky štadión zavítali skvelí športovci, ktorí sa na niekoľko hodín zmenili na futbalistov a vyskúšali si, aké je to čeliť profesionálom.

Michal Martikán počas cesty z Dubaja.
Vodný slalom 16.3. 2020 18:32

Pre koronavírus prerušil prípravu aj olympijský víťaz! Zdravotníkom poslal silný odkaz

Abú Zabí – Šíriaci sa koronavírus mení program aj Michalovi Martikánovi (40). Historicky najmladší slovenský držiteľ zlata z olympiády sa predčasne vracia domov z Dubaja, odkiaľ prehovoril k ľuďom nielen na Slovensku.

Na snímke ambasádori projektu Anastasia Kuzminová (vľavo) a Michal Martikán (druhý zľava) počas vzorového testovania žiakov v rámci Odznaku všestrannosti na ZŠ s materskou školou na ulici Za kasárňou.
Ostatné 17.12. 2019 14:30

Kuzminová podporila Odznak všestrannosti: Na Slovensku je priepasť. Potrebujeme novú generáciu

BRATISLAVA - Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) odštartoval v utorok ďalší ročník projektu Olympijský odznak všestrannosti (OLOV). Na základných školách a osemročných gymnáziách majú žiaci možnosť súťažiť vo viacerých disciplínach a ich výsledky sa následne vyhodnotia rovnakým spôsobom, akým Ministerstvo školstva testuje pri takzvaných monitoroch.

Michal Martikán nás opäť bude reprezentovať na olympiáde.
Vodný slalom 7.10. 2019 21:33

Pocta pre Michala Martikána: Odhalili mu pamätnú tabuľu!

Liptovský Mikuláš - Slovenský vodný slalomár Michal Martikán (40) má pamätnú tabuľu v Základnej škole Márie Rázusovej Martákovej v Liptovskom Mikuláši.

Slováci majú istotu účasti medzi mužmi v C1 a K1, v ženskej súťaži splnili
Ostatné 30.9. 2019 18:02

Slovenskí vodnoslalomári získali na MS tri miestenky na OH: Grigar s istou účasťou v Tokiu

BRATISLAVA - Hlavným cieľom slovenských reprezentantov na MS vo vodnom slalome boli miestenky na budúcoročné olympijské hry v Tokiu. V španielskom Seu d'Urgell splnili plán na tri štvrtiny. Slováci majú istotu účasti medzi mužmi v C1 a K1, v ženskej súťaži splnili "predsavzatie" kajakárky. Singlistkám šampionát nevyšiel, ale dostanú šancu na reparát na ME 2020 v Londýne.

Náš víťazný trojlístok - Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexnder Slafkovský
Vodný slalom 26.9. 2019 14:31

Všetci Slováci splnili prvý cieľ na MS: Beňušovi sa však šlo mizerne

Seu d'Urgell - Všetci traja slovenskí singlisti postúpili do semifinále na MS vo vodnom slalome.

Michal Martikán.
Vodný slalom 25.9. 2019 10:05

Fantastický úspech z MS vo vodnom slalome: Slovensko získalo v hliadkach C1 9. zlato za sebou

SEU D'URGELL - Slovenskí singlisti po ôsmy raz za sebou obhájili na MS vo vodnom slalome zlato v súťaži hliadok. Tím v zložení Alexander Slafkovský, Michal Martikán a Matej Beňuš zdolal Španielov o 1,05 sekundy, tretí boli Rusi s mankom 2,24 s.

Michal Martikán.
Vodný slalom 12.8. 2019 16:30

O konci neuvažoval ani sekundu. Martikán zabojuje o šiestu olympiádu: Chcem ešte jedno zlato

BRATISLAVA - Vodný slalomár Michal Martikán patrí k najúspešnejším slovenským športovcom v ére samostatnosti. Na OH získal dve zlaté, dve strieborné a jednu bronzovú medailu, v najbližších týždňoch zabojuje o svoju šiestu olympiádu. Pred štyrmi rokmi v Riu de Janeiro chýbal, keď neuspel v internej kvalifikácii. Napriek sklamaniu sa z neúspechu otriasol a je odhodlaný zabojovať o účasť na budúcoročných OH v Tokiu.

Z triumfu sa tešila aj Jana Dukátová, ktorá si napriek štyrom trestným sekundám vo finále K1 udržala prvú priečku pred Nemkou Stellou Mehlhornovou (+1,50 s) a Britkou Amber Maslenovou (+2,81 s).
Vodný slalom 10.8. 2019 17:30

Skvelý úspech vo vodnom slalome: Triumfoval Martikán aj Dukátová!

Slovenský vodný slalomár Michal Martikán (40) triumfoval v C1 na podujatí World Ranking Race Slovak Open 2019 v Čunove. Martikán napriek dvom trestným sekundám predstihol vo finálovej jazde Čecha Vítězslava Gebasa o 33 stotín sekundy. Z triumfu sa tešila aj Jana Dukátová (36) !