Adam Žampa

Adam Žampa

Instagram

Adam Žampa sa marodil v Kežmarku. Pre zjazdové lyžovanie sa rozhodol v desiatich rokoch a jeho prvým klubom sa stal ŠK Junior ski club Poprad. Žampov najväčší úspech je 5. miesto na OH 2014 v Soči, ktoré získal v super kombinácii. Na tých istých OH dokázal obsadiť aj 6. priečku v slalome. V rámci pretekov Svetového pohára patrí medzi jeho najlepšie výsledky 7. miesto z rakúskeho Kitzbühelu v super-kombinácií a tiež 1. miesto v európskom pohári v disciplíne obrovský slalom v domácom stredisku Jasná. Lyžiarsky svet ho pozná aj pod prezývkou Sangy.

Adam Žampe je slobodný a okrem zjazdového lyžovania má rád aj to freestylové. Obľubuje tiež rýchle autá a bicykel.

Bratia Žampovci na ministerstve obrany
Lyžovanie 13.4. 15:34

Minister obrany SR prijal Žampovcov a poďakoval im za reprezentáciu

Bratislava - Minister obrany SR Jaroslav Naď prijal v utorok slovenských lyžiarov Adama a Andreasa Žampovcov. Členom Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica poďakoval za reprezentáciu Slovenska a diskutoval o podpore športovcov.

Sledujte spolu s nami online z 2. kola slalomu mužov vo švajčiarskom Lenzerheide, kde bude bojovať slovenský lyžiar Adam Žampa.
Lyžovanie 21.3. 14:40

Feller triumfoval v záverečnom slalome sezóny medzi mužmi

LENZERHEIDE - Rakúsky lyžiar Manuel Feller zvíťazil v nedeľnom slalome Svetového pohára. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide zdolal o osem stotín sekundy Francúza Clementa Noela. Tretie miesto obsadil ďalší Francúz a čerstvý majiteľ veľkého glóbusu Alexis Pinturault s odstupom 0,11 s. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

JB 13 Cortina d'Ampezzo - Rakúsky lyžiar Marco Schwarz máva v cieli pretekov slalomu v alpskej kombinácii mužov na MS v alpskom lyžovaní v talianskom lyžiarskom stredisku Cortina d'Ampezzo 15. februára 2021. FOTO TASR/AP

Austria's Marco Schwarz waves after crossing the finish line during the slalom portion of the men's combined race, at the alpine ski World Championships, in Cortina d'Ampezzo, Italy, Monday, Feb. 15, 2021. (AP Photo/Marco Tacca)
Lyžovanie 21.3. 11:29

Prvé kolo slalomu ovládol suverénne líder Schwarz: Udrží si prvé miesto?

Rakúsky lyžiar Marco Schwarz sa usadil na čele po 1. kole nedeľného slalomu Svetového pohára. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide viedol o 18 stotín sekundy pred Francúzom Clementom Noelom, priebežne tretí bol ďalší Rakúšan Adrian Pertl s odstupom 0,62 s. Slovensko nemalo v pretekoch zastúpenie.

JB 32 Lenzerheide - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault pózuje s veľkým kryštáľovým glóbusom po jeho víťazstve obrovského slalomu Svetového pohára v alpskom lyžovaní vo švajčiarskom Lenzerheide 20. marca 2021. FOTO TASR/AP

France's Alexis Pinturault celebrates as he holds the crystal ball trophy of the alpine ski, World Cup men's giant slalom discipline title, in Lenzerheide, Switzerland, Saturday, March 20, 2021. (AP Photo/Marco Trovati)
Lyžovanie 20.3. 13:40

Adam Žampa obsadil v "obráku" 17. miesto, triumfoval Pinturault

LENZERHEIDE - Francúz Alexis Pinturault sa stal celkovým víťazom Svetového pohára alpských lyžiarov. Okrem veľkého glóbusu si zabezpečil aj malú sezónnu trofej za obrovský slalom, keď zvíťazil v sobotnej súťaži na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide. Druhý bol Chorvát Filip Zubčič (+0,20 s) a tretie miesto obsadil ďalší Francúz Mathieu Faivre (+0,21 s). Slovák Adam Žampa nebodoval, skončil na sedemnástej priečke s mankom 2,99 sekundy.

JB 2 Lenzerheide - Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault v 1. kole obrovského slalomu Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide 20. marca 2021. FOTO TASR/AP

France's Alexis Pinturault competes during the first run of an alpine ski, World Cup men's giant slalom in Lenzerheide, Switzerland, Saturday, March 20, 2021. (AP Photo/Gabriele Facciotti)
Lyžovanie 20.3. 10:17

Pinturault je suverénne na čele po 1. kole "obráku", Adam Žampa priebežne osemnásty

LENZERHEIDE - Sledujte s nami online prenos z 1. kola obrovského slalomu v Lenzerheide. Francúzsky lyžiar Alexis Pinturault sa suverénne usadil na čele po 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára. Na finálovom podujatí vo švajčiarskom Lenzerheide viedol o 81 stotín sekundy pred Rakúšanom Stefanom Brennsteinerom, priebežne tretí bol Chorvát Filip Zubčič +1,04 s. Slovák Adam Žampa zaostal za lídrom o 2,92 s a figuroval na 18. mieste.

Adam Žampa.
Lyžovanie 13.3. 13:45

V "obráku" v Kranjskej Gore triumfoval Odermatt, Adam Žampa si zaistil miestenku vo finále SP

KRANJSKA GORA - Adam Žampa sa ako prvý slovenský mužský lyžiar kvalifikoval do finále Svetového pohára. V slovinskej Kranjskej Gore obsadil v sobotnom obrovskom slalome 26. miesto, zvíťazil Marco Odermatt zo Švajčiarska. Za Odermattom skončil jeho krajan Loic Meillard, ktorý zaostal o 1,06 sekundy, tretí bol Rakúšan Stefan Brennsteiner (+1,09). Druhý Slovák Andreas Žampa nepostúpil do 2. kola.

Adam Žampa.
Lyžovanie 13.3. 11:20

Adam Žampa postúpil 2. kola obrovského slalomu v Kranjskej Gore

KRANJSKA GORA - Slovenský lyžiar Adam Žampa postúpil do 2. kola sobotného obrovského slalomu Svetového pohára. V slovinskej Kranjskej Gore bol po 1. kole na 25. mieste, na lídra Loica Meillarda zo Švajčiarska stratil 2,42 sekundy. Druhý Alexis Pinturault z Francúzska zaostal za Meillardom o 11 stotín sekundy, tretí bol Rakúšan Stefan Brennsteiner (+0,52). Druhému Slovákovi Andreasovi Žampovi postup do 2. kola unikol, s odstupom 3,42 s obsadil 39. priečku.

Adam Žampa.
Lyžovanie 19.2. 17:38

Adam Žampa po skvelom výsledku v obrovskom slalome: Toto som vôbec nečakal!

Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol životný výsledok na majstrovstvách sveta. V Cortine d'Ampezzo obsadil v piatkovom obrovskom slalome ôsme miesto, keď za víťazným Francúzom Mathieum Faivrem zaostal o 2,48 sekundy. Striebro získal domáci Talian Luca De Aliprandini (+0,63 s), bronz si vybojoval Rakúšan Marco Schwarz (+0,87 s). Mladší z bratskej dvojice Andreas Žampa skončil dvadsiaty s mankom 5,77 s, ďalší slovenský reprezentant Filip Baláž nedokončil druhé kolo.

Adam Žampa.
Lyžovanie 19.2. 14:44

Skvelý výkon Adama Žampu na MS: Slovák skončil v obrovskom slalome v TOP 10!

CORTINA D'AMPEZZO - Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol životný výsledok na majstrovstvách sveta. V Cortine d'Ampezzo obsadil v piatkovom obrovskom slalome ôsme miesto, keď za víťazným Francúzom Mathieum Faivrem zaostal o 2,48 sekundy.

Adam Žampa.
Lyžovanie 9.1. 14:45

Adam Žampa bodoval v Adelbodene: Obrovský slalom suverénne ovládol Pinturault

ADELBODEN - Slovenský lyžiar Adam Žampa skončil na 23. mieste v sobotnom obrovskom slalome Svetového pohára v Adelbodene.

Adam Žampa.
Lyžovanie 9.1. 12:06

Adam Žampa po prvom kole na 14.mieste: Smeruje do druhého kola!

Švajčiarsky lyžiar Loic Meillard sa usadil na čele v 1. kole sobotného obrovského slalomu Svetového pohára.

Adam Žampa sa už tento rok na svahoch neukáže.
Lyžovanie 21.12. 2020 14:32

Adama Žampu trápi boľavý chrbát, prerušil súťažnú sezónu

Alta Badia - Slovenský lyžiar Adam Žampa pre pretrvávajúce bolesti chrbta prerušil súťažnú sezónu. Okrem pondelkového slalomu Svetového pohára v Alta Badii vynechá aj utorkový večerný slalom v Madonne di Campiglio, takže v tomto kalendárnom roku sa už na svahoch neobjaví.

Adam Žampa na prvého strácal len 0,83 s.
Lyžovanie 7.12. 2020 14:08

Žampov ďalší skvelý výsledok: V repríze sobotňajšieho "obráku" skončil ôsmy

Santa Caterina Valfurva - Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol druhý najlepší výsledok v obrovskom slalome Svetového pohára v kariére. V pondelňajšej súťaži v talianskom stredisku Santa Caterina Valfurva obsadil ôsme miesto, keď za víťazným Švajčiarom Marcom Odermattom zaostal o 1,01 sekundy. Na druhej priečke skončil Američan Tommy Ford (+0,73 s), tretí bol Chorvát Filip Zubčič (+0,75 s).

Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol životný výsledok v obrovskom slalome Svetového pohára.
Lyžovanie 5.12. 2020 14:45

Adam Žampa dosiahol v obrvskom slalome životný výsledok: V Santa Caterine atakoval pódium

Santa Caterina Valfurva - Slovenský lyžiar Adam Žampa (30) dosiahol životný výsledok v obrovskom slalome Svetového pohára. V talianskom stredisku Santa Caterina skončil siedmy so stratou 1,15 s na víťazného Chorváta Filipa Zubčiča. Zdolal dvoch elitných Nórov - obhajcu veľkého glóbusu Aleksandra Aamodta Kildeho i úradujúceho majstra sveta v "obráku" Henrika Kristoffersena.

EBE 26 Sölden - Nór Lucas Braathen zvíťazil v obrovskom slalome Svetového pohára alpských lyžiarov v rakúskom Söldenr v nedeľu 18. októbra 2020. FOTO TASR/AP
Norway's Lucas Braathen celebrates on the podium after winning an alpine ski, men's World Cup giant slalom in Soelden, Austria, Sunday, Oct. 18, 2020. (AP Photo/Giovanni Auletta)
Lyžovanie 18.10. 2020 15:06

Lyžovanie-SP: Braathen vyhral úvodný "obrák", Adam Žampa sa usmiestnil na 28. mieste

Nór Lucas Braathen zvíťazil v nedeľňajšom obrovskom slalome SOLDEN - Svetového pohára alpských lyžiarov. V rakúskom Söldene sa na prvé miesto (2:14:41 min) vyšvihol z piateho miesta po 1. kole, druhý skončil Marco Odermatt s odstupom piatich stotín sekundy a tretí bol ďalší Švajčiar Gino Caviezel, ktorý zaostal o 0,46 s. Slovenský reprezentant Adam Žampa získal tri body za 28. miesto (+3,46 s), jeho brat Andreas Žampa nepostúpil do 2. kola.