Posledné januárové dni patrili šampionátom: európskemu v Minsku a americkému v Detroite. V druhom triumfovala len 13-ročná Alysa Liu. Keď pri vyhlasovaní víťazky chcela vystúpiť na najvyšší stupeň na „bedni“, museli jej pomáhať súperky. Tento prípad nie je ani zďaleka prvý, keď to krasokorčuliarkam v ženskej kategórii natrelo dieťa. Inak tomu nie je ani v Rusku.

Keď minulý rok na olympiáde získala počas svojho prvého roku v súťaži žien Ruska Alina Zagitovová na olympiáde zlato, vyzerala v 15 rokoch so zlatou medailou rozkošne aj kuriózne zároveň. Zdolala vtedy tréningovú partnerku Jevgeniju Medvedevovú, ktorá dovtedy vládla svetovému krasokorčuľovaniu. O necelý rok neskôr sa Zagitovová cíti stará a padá viac ako predtým.

Vytrénovať, vyhrať, odhodiť. Krasokorčuľovanie zachvátil šialený trend: Ženy vystriedali deti
Zdroj: Július Dubravay

„Ja nie som úplne zástankyňa tohto trendu. Ruské majstrovstvá vyhrali tri pretekárky, ktoré nemohli poslať na majstrovstvá Európy kvôli nízkemu veku, keďže tam je minimálny limit 15 rokov. Všetky tri juniorky síce „mlátia“ štvoráky, to je síce krásne, neskôr však prídu do veku, keď sa skladba tela a aj psychika menia a dlhodobo im to nefunguje. Tak isto to bolo v prípade Aliny Zagitovovej, ktorá na majstrovstvách Ruska skončila až piata a pokazila aj voľnú jazdu. Organizmus má svoj čas, v 13 rokoch to je stále dieťa. Príde na ľad, odrobí, čo má. Psychika ešte nemá takú zodpovednosť ako u žien v staršom veku. Potom sa im to však nepodarí zopakovať v ďalších rokoch, lebo sú vysilené, záťaž na ne je príliš veľká. Neuvedomujú si to, ale potom to zrazu praskne a hotovo. Pekne sa pozerá na štvorité skoky u mladých dievčat, ale chýba tam ženskosť, ktorá by tam mala byť. Je to predsa seniorská kategória a nie juniorská,“ tvrdí Beständigová.

Faktom je, že najväčšie úspechy začali zbierať krasokorčuliarky, ktoré majú k dospelému veku ďaleko. Vlna kritiky sa zniesla na trénerku Eteri Tutberidzeovú, ktorá vedie Zagitovovú a v posledných rokoch vybudovala liaheň mladých krasokorčuliarok, ktoré posúvajú tento šport do bláznivej roviny. Tutberidzeová trénovala aj Juliu Lipnickú, ktorá od nej odišla ako 16-ročná, v osemnástich ukončila kariéru a prezradila, že už počas pôsobenia v v klube spomínanej trénerky bola anorektička. Dokument ruskej televízie spred dvoch rokov odhalil drsné metódy Tutberidzeovej a v médiách sa objavil syndróm, ktorý dohnala do extrému: zobrať dievča, vytrénovať, použiť k víťazstvu, odhodiť a opakovať to s ďalším. Krasokorčuliarky, ktoré víťazili vo výrazne mladom veku, zrazu nevedia, čo robiť a trápia sa vo výkonoch.

Alyse Liu museli na pódium pomôcť súperky.
Alyse Liu museli na pódium pomôcť súperky.
Zdroj: Twitter

„V trinástich rokoch majú nejakú tú silu, tieto mladé krasokorčuliarky sú hlavne ľahké, čo im umožňuje sa odraziť či rotovať. Telo si však tieto veci pamätá. Prídu potom do veku, keď hormóny začnú pracovať a zrazu nevedia ovládať svoje telo. S týmto bojuje veľa krasokorčuliarok. Príde k rastu, priberaniu, a tak ďalej. Keď boli malé a mali tri kilá aj s topánkami, zrazu priberú 5-6 kíl za rok a zrazu to nefunguje,“ tvrdí Beständigová.

V médiách začalo pribúdať kritických narážok na to, že Tutberidzeová dokáže vytrieskať tie najlepšie skoky len z malých dievčat s ohybnými telami, ktoré neodvrávajú, urobia všetko, čo im nakáže. Stačí, že zostarnú o jeden-dva roky, začnú cítiť obrovský tlak konkurencie (aj vo vlastných kluboch) a sú prebytočné. Tutberidzeová vedie vo svojom klube trojicu najlepších junioriek sveta, ktoré na rozdiel od Zagitovovej zvládnu aj štvorité skoky. Podľa Beständigovej však tieto aspekty nestačia, chýba im jeden dôležitý, ktorý v mladom veku nemajú šancu zvládnuť.

„Otázne je, či tie dievčatá dosahujú ten level. Prídu, odskáču trojáky a teraz už aj štvoráky, ale je to ochudobnené v prejave. Nemajú skúsenosti a ženskosť im jednoducho chýba. Som za zlatý stred. Od sedemnástich rokov do približne dvadsiatich troch žena dozreje a trúfam si povedať, že nie je problém byť vo forme ani v tridsiatke. Svaly aj hormonálna stavba tela sa menia. Žena sa stáva ženou naozaj až približne v osemnástich rokoch. S telom sa neskôr musí človek naučiť inak pracovať. Malo by sa to orientovať k staršiemu veku, pretože tie malé „žubrienky“ prídu, odskáču a to je celé. Umelecký dojem z jazdy tam chýba,“ tvrdí Slovenka.

Alina Zagitovová.
Alina Zagitovová.
Zdroj: getty images

Jedna z Rusiek likvidáciu Tutberidzeovej odmietla. Spomínaná Jevgenija Medveďevová, ktorá ako jediná dokázala obhájiť európsky aj svetový titul, po minuloročnej olympijskej prehre utiekla do Kanady k trénerovi Brianovi Orserovi. Bola z toho obrovská kauza. Polovica Ruska za Medveďevovou stála, polovica ju označila za zradkyňu, trénerka Tutberidzeová ju obvinila z nevďačnosti a skritizovala, že nezvládla olympijskú prehru a správala sa ako malé dieťa. Nech je, ako chce, Medveďevová podľa mnohých odborníkov v Kanade rozkvitla.

Spomínaná krasokorčuliarka priznala, ako po olympiáde riešila ťažké chvíle. „Zatvorila som sa do izby, dlhé hodiny som tam len sedela a premýšľala. Povedala som si: ty predsa nechceš končiť. Máš len osemnásť rokov, tak sa do toho opri. Vedela som však, že ak niečo nezmením, budem musieť skončiť,“ priznala ruská krasokorčuliarka. Zmenila všetko od trénera po účes, rivalitu nahradila na tréningoch spolupráca, likvidáciu nahradili rozvoj a sloboda. Slová Beständigovej naznačujú, že v systéme, v ktorom funguje momentálne Zagitovová a predtým Medveďevová, nie je iná možnosť ako psychicky vyhorieť.

„Zoberte si ich prípad: Vyhráte olympiádu a čo ďalej? Čo viac chcete ešte dosiahnuť? Prídu ešte mladšie krasokorčuliarky od vás a mladá 15-ročná je zrazu stará. Aj ona sa začne porovnávať s mladšími, niečo už dokázala a má zodpovednosť. Začne sa teda pýtať samej seba, čo ďalej? Pretekárky začnú mať zodpovednosť aj voči sebe a voči výkonu a tým, že už niečo dokázali, chcú to dokazovať stále, telo však nestačí. Vyhorenie je teda úplne namieste.“

Môže vás zaujímať:

EXKLUZÍVNE FOTO Shiffrinovej sebecký ťah po pretekoch v Maribore: Alkohol, bujará párty a spiknutie proti Vlhovej

FOTO Paulína Fialková sexi ako nikdy predtým: Wau, keď ju uvidíte, padnete na kolená!

Toto o Dočolomanskom či Chudíkovi nikto netušil: Veľké odhalenia po smrti slávnych osobností!

FOTO Vlhová po prehre v Maribore v obrovskom smútku: Z reakcie Petra Pellegriniho odpadnete!