Desaťročného Jakuba vtedy na tréningoch zobrala pod svoje krídla legendárna vodná slalomárka Elena Kaliská. Tento šport Grigara od začiatku chytil a rýchlo sa zlepšoval, na jednom z tréningov sa však dostal do nepríjemnej situácie. Skončil pod vodou, z rozbúrenej vody vyplával v blízkosti väčších ostrých skál. „Takýchto situácií je pri tréningoch viac, vtedy treba rýchlo konať. Lepšie je zamočiť sa, ako lepiť zničené lode,“ hovorila vtedy Kaliská.

V rifliach a mikine v momente skočila do vody a ratovala svojho zverenca. „Veľmi dobre si na to spomínam. Práve som sa vrátila z pretekov. Kubo mi volal, že poďme trénovať, čo čert nechcel, prevrátil sa na "inke". Nebolo mi všetko jedno, pretože sme boli na kanáli sami a Kubo bol vtedy iba dieťa," spomína dnes Kaliská na nepríjemný moment.

Článok z novín, v ktorom sa písalo o tejto záchranárskej akcii, má Jakubova mama dodnes odložený. „Dnes už to je úsmevná príhoda. Elena po ňom skočila, lebo by asi plával dolu hlavou do Váhu. Ako mama som sa prvých päť rokov bála, aby sa Jakub neutopil, až potom to začalo byť o úspechoch,“ priznáva pani Grigarová pre náš denník.

Tvrdí, že vodný slalom jej húževnatého syna odjakživa chytil a bavil. „Naučil sa potom robiť takzvaných eskimákov a vedel, že na vode sa bude vedieť otočiť a sám seba ochrániť, tým pádom z toho nepríjemného momentu nemal blok. Samozrejme, zo začiatku, keď prešiel z tichej vody na divokú, to bolo trochu o strachu, ale Kubo je bojovník a v žiadnom prípade sa nezľakol,“ dodáva.

Mama skončila v bazéne

Rodičia medailistu prežívali olympijskú jazdu svojho syna a strieborné vyvrcholenie súťaže naplno. „S rodinou, susedmi a všetkými známymi sme boli u suseda v altánku na záhradke, boli to poriadne oslavy. Boli kriky, plače, všetky emócie dokopy, aké len môžu byť. Samozrejme, búchali sme šampanské a poviem vám, že som skončila v bazéne ako šťastná mama,“ prezrádza pani Alena.