Nestarnúci Martikán sa na olympiádu do Tokia nekvalifikoval ako pretekár a Slovenská kanoistika ho podľa jeho slov neoslovila so žiadnou formou spolupráce. „Ako športovec som sa nedostal do záverečných bojov a relevantné miesto či už trénera, alebo iného člena tímu, nebolo. Samozrejme, radšej by som bol v našej výprave, ale na druhej strane je to dobrá skúsenosť a rozhodol som sa tú ponuku prijať,“ povedal Martikán pre TASR, ktorý do Japonska odlietal so zmiešanými pocitmi. 

„Keďže som od našich nedostal žiadnu ponuku zúčastniť sa na olympiáde a nepodarilo sa mi ísť ako športovec, tak si to všimol môj kamarát, šéftréner rakúskej výpravy,“ dodal dvojnásobný olympijský víťaz na margo toho, ako došlo k spolupráci s rakúskou stranou. Martikán povedie v Tokiu talentovanú Nadine Weratschnigovú.

Podľa legendárnej vodnej slalomárky Eleny Kaliskej sa ukázalo, že našich najlepších športovcov si vážia viac v zahraničí ako doma na Slovensku. „Je to ťažké, pretože naši pretekári majú svojich trénerov, ale na druhej strane má Michal čo ponúknuť, pokiaľ ide o skúsenosti. Za tretie, teraz sa ukázalo, že v podstate v zahraničí si takéhoto človeka vážia viac a tým pádom ho oslovili a chcú využiť jeho skúsenosti. Myslím si, že bol zaskočený tým, že takúto ponuku dostal, ale podľa mňa je dobré, že ju prijal,“ povedala dvojnásobná zlatá olympionička pre Šport24.sk.