Má za sebou vskutku netradičné leto. Po dlhom čase si prázdninové mesiace Jana Dukátová užila doma. ,,Obyčajne sme boli uprostred hlavnej sezóny, cestovali sme z jedného svetového pohára na druhý,“ hovorí naša najúspešnejšia vodná slalomárka, ktorej rovnako ako všetkým športovcom pandémia koronavírusu poriadne zmenila a zmarila plány. ,,Na druhej strane sme mali oveľa väčšiu pohodu a sústredila som sa hlavne na tréningy. Väčšinu času sme strávili v Čunove, sú tu výborné podmienky,“ dodala.

Na tréningoch jej okrem trénera a partnera Róberta Orokockého každý deň robila spoločnosť aj dcérka Lívia, ktorá v júni oslávila už dva rôčky. ,,Ten náš kolotoč je naozaj rýchly. Ak mám dva tréningy denne, do toho varenie, nákup a presuny autom, tak je tá logistika s dieťaťom pomerne zložitá. My sa snažíme dodržiavať Livkin režim, kedy má ísť spať, kedy má jesť a tak ďalej. Bez toho by sme nemohli fungovať takto relatívne dobre. Ale sú dni, kedy aj ja si poviem, že už to nezvládam, ale to je prirodzené, verím, že to majú takto všetky mamičky. Sú lepšie a horšie dni,“ opisuje Jana Dukátová.

Priznala, že ešte donedávna bola jej malá princezná hotový anjelik. ,,Doteraz bola poslušná, čo sme jej povedali, aj spravila, ale posledné dni začala evidentne skúšať naše hranice. Ona vie, že nepočúva a užíva si to, že nepočúva,“ usmieva sa Jana. ,,Čítam jednu zaujímavú knihu, v ktorej radia, že s tým dieťaťom treba komunikovať a vysvetľovať mu, prečo je niečo tak a tak a nastaviť mu hranicu, ktorá sa musí dodržať. Snažím sa teda aplikovať hlavne tento princíp, ale je fakt, že aj mnou sem tam zalomcuje nervozita, hlavne, keď je časový stres,“ posťažovala sa.

Plánujem sa dcérke venovať naplno

Ako nám majsterka sveta a Európy prezradila, hlavne ranné chvíle sú u nich doma plné pohody. ,,Najviac si dcérku užívame ráno, keď príde za nami a vytláča nás z postele a potom večer, keď ide spať a čítame si. My sme jej začali čítať už keď mala pol roka, aj keď sme vedeli, že bábätko to úplne nevníma, ale je to taká naša rutina. Veľmi sa na to aj ona teší, vyberá si knižku, ktorú budeme čítať, chodievam si knihy aj požičiavať do knižnice,“ povedala Jana, ktorá patrí k ambasádorom Európskeho týždňa športu (23. – 30. september). ,,Je to skvelé podujatie, ktoré môže mnohých nakopnúť, aby začali športovať.“ Ona sama má však jasno v tom, že skončení aktívnej kariéry si chce aspoň na čas užívať hlavne rodinný život a venovať sa dcérke naplno.