Slovenský Kanoista roka 2019 musel prípravu na opačnom konci sveta ukončiť o niekoľko dní skôr, keďže šíriaci sa koronavírus straší po celom svete. Spolu so svojou rodinou pocítil pri návrate domov obmedzenia, našťastie, iba v minimálnej miere.

„Keďže manželka mala zlomenú nohu, tak sme neprechádzali klasickými kontrolami. Mali sme asistenta, ktorý nás zobral poza tieto kontroly, takže v tomto smere sme to mali uľahčené. Leteli sme cez Dubaj a Viedeň, čo je prakticky jeden z najkratších letov.“

Beňuš sa po návrate domov cíti vo forme a fyzicky takmer na vrchole.

„Austrália bola super, všetko išlo podľa plánu, aj keď sme si pobyt museli o pár dní skrátiť. Po športovej aj zdravotnej stránke sa cítim veľmi dobre. Bojím sa však, či sa sezóna vôbec začne, pretože to vyzerá zle. Do majstrovstiev Európy, ktoré sú na pláne v polovici mája v Londýne, je zrušené všetko. O ďalších pretekoch sa bude rozhodovať neskôr. Budem prekvapený, ak sa ten európsky šampionát pôjde.“

Strieborný medailista z olympiády v Riu 2016 sa vyjadril aj k problémom v súvislosti s organizáciou tohtoročných OH v Tokiu.

„Čo sa týka týchto hier, tie by mohli byť reálnejšie ako majstrovstvá Európy. Japonsko je na ostrovoch, vedia si tam skontrolovať tých ľudí, ktorí tam prídu a krajina už vtedy bude asi po vrchole tejto nákazy. Uvidíme, ako to všetko dopadne.“

Matej Beňuš, rovnako ako všetci Slováci vracajúci sa v týchto dňoch zo zahraničia, musí byť spolu s celou rodinou v povinnej 14-dňovej karanténe. To ovplyvní aj časť jeho prípravy, no slovenský reprezentant našiel riešenie.

„V detskej izbe si odsuniem postele a tam budem cvičiť. Využijem aj veslovací trenažér a aspoň na hodinu a pol sa tam každý deň zatvorím. Deti sa tešia, že rodičia budú doma a uvidíme, či to aj rodičia s nimi dva týždne prežijú,“ uzavrel s úsmevom Matej Beňuš.

Z toho, že otec bude teraz povinne doma, majú jeho deti veľkú radosť. „Tato teraz nebude chodiť na tréningy, bude dva týždne s nami doma a bude sa s nami hrať,“ povedal malý Simon.