Pozrite si exkluzívne zábery Dukátovej s partnerom a dcérkou na divokej vode

Po materskej dovolenke sa vraciate do profesionálneho kolotoča. Bol návrat kajaku náročný?

Ako žiadne návraty, ani tento nie je zadarmo. Myslím si však, že po materstve to je ešte o čosi náročnejšie. Zmení sa vám celý život. Napriek tomu, že sa snažím koncentrovať na šport maximálne, ako sa dá, tak tie povinnosti okolo sa nedajú nijakým spôsobom obísť a myslím si, že zatiaľ nám to klape celkom dobre.

Absolvovali ste preteky vo svetovom pohári na domácej vode v Čunove, avšak obsadili ste 16. miesto a nepostúpili do finále. Čakali ste viac?

Tieto prvé preteky, ktoré som absolvovala v tejto sezóne boli akousi skúškou, ako to logisticky organizačne všetko zvládneme. Cestovanie s malou a podobne. Myslím si, že zatiaľ nebol najmenší problém, čo sa tohto týka. Všetko išlo super.

Slovenská kajakárka Jana Dukátová sa po materskej dovolenke vrátila do súťažného kolotoča. Mamička ročnej Lívie exkluzívne pre náš portál Šport24.sk porozprávala, ako jej materstvo zmenilo život.
Slovenská kajakárka Jana Dukátová sa po materskej dovolenke vrátila do súťažného kolotoča. Mamička ročnej Lívie exkluzívne pre náš portál Šport24.sk porozprávala, ako jej materstvo zmenilo život.
Zdroj: archív

Ako sa cítite po športovej stránke a vašej spokojnosti s formou?

Sme na dobrej ceste, ale zatiaľ je to ďaleko od ideálu. sme na dobrej ceste. Chýbajú mi tréningové hodiny na vode, ktoré by akoby tú jazdu zastabilizovali. Preto aj v pretekoch nemám takú istotu, ako by som potrebovala. To je to, na čom budeme nasledujúce dva mesiace najviac pracovať. Verím, že v druhej polovici sezóny už budem v lepšej forme.

Veríte, že sa vám podarí kvalifikovať na olympiádu do Tokia?

Kvalifikácia na olympiádu nikdy nebola jednoduchá. Či už som bojovala o Londýn, alebo Rio. Ani tentoraz to nebude iné, pretože olympijské kvalifikácie sú vždy veľmi náročné. Viem, čo ma čaká a nebude to jednoduché. Pokiaľ sa mi podarí kvalifikovať, tak budem mať v Tokiu len tie najvyššie ciele. To je to, prečo sa vraciam a absolvujem po materstve ťažký návrat.

Pozrite si exkluzívne zábery Dukátovej s partnerom a dcérkou na divokej vode

Do akej miery sa vám zmenil po narodení dcérky Lívii denný režim?

Asi najťažší je pre mňa oddych a regenerácia. Na to mi ostáva veľmi málo času. Niekedy musím dospávať poobede doma. V porovnaní s ostatnými dievčatami, ktoré po tréningu majú voľno, tak ja mám veľmi veľa povinností. Či už je to ráno pred pretekmi, alebo po nich. Predtým som mala pred štartom päť povinností ktoré som musela spraviť a teraz je to 15.

Prekonáva sa to ľahšie, keď viete, že to robíte hlavne kvôli dcérke?

Samozrejme, je to krásne. Je to iný život a určite by som to za nič na svete nemenila.

Na divokej vode v Čunove síce Dukátová nepostúpila do finále, no premiéru si odbila jej ročná dcérka Lívia, ktorá na svoju maminu dohliadala z kočíka.
Na divokej vode v Čunove síce Dukátová nepostúpila do finále, no premiéru si odbila jej ročná dcérka Lívia, ktorá na svoju maminu dohliadala z kočíka.
Zdroj: Tony Štefunko

V Čunove to boli prvé preteky, keď bola s vami aj Lívia. Hovoril vám partner a zároveň tréner Róbert Orokocký, ako to prežívala?

Myslím si, že si veľmi rýchlo zvykla na atmosféru na pretekoch. Na ten hluk, hlásateľa, hudbu a tak ďalej. Samozrejme aj tak veľmi nevníma a ide si svoje. Môžem sa však pochváliť, že je veľmi pokojné dieťa. Máme šťastie, že s ňou nie sú vôbec žiadne problémy. Na každého sa usmieva a so všetkými je kamarátka.

Po olympiáde 2020 v Tokiu plánujete ešte pokračovať v kariére?

Beriem to tak, že sa vraciam najmä kvôli olympiáde a myslím si, že to bude viac menej finálna stanica mojej kariéry, ale ešte stále sú tu Majstrovstvá sveta v roku 2021 tu v Čunove. To je ale vec, ktorú by som zvažovala a je to hlavne ešte veľmi ďaleko.

Máte v pláne s partnerom dať Lívii aj súrodenca?

To je teraz téma, tým, že sa pripravujeme na olympiádu neaktuálna. Uvidíme potom, čo sa stane a čo nám život prinesie.

Mohlo by vás zaujímať 

Divokú vodu v Čunove ovládli deti našich hviezdnych vodnoslalomárov: Takýto baby boom by ste nečakali

FOTO Dominika Cibulková ako ste ju ešte videli: Mladého futbalistu zostrelila medzi nohy!

Slováci zakončili SP v Čunove jedným prvenstvo: Prekvapivý víťaz Málek verí, že sa zobudil