Slovenské hádzanárky odštartovali v pondelok záverečnú prípravu na decembrový svetový šampionát v Španielsku. Tréner Pavol Streicher má na trojdňovom sústredení v Púchove k dispozícii 20-členný káder, ktorý pred MS zúži o dve mená.

Slovenky odcestujú na juh Európy vo štvrtok, pred šampionátom sa ešte na konci týždňa predstavia na turnaji štyroch krajín v Madride. Na podujatí sa stretnú so Španielskom, Nemeckom a Poľskom. Z metropoly Španielska sa potom presunú do LLírie, kde ich 2. decembra čaká prvý duel v E-skupine MS proti Maďarsku. Ďalšími ich súpermi budú Nemecko (4. decembra) a Česko (6. decembra).

"Pozitívne napätie sa stupňuje. Účasť na svetovom šampionáte je pre každého veľká česť. Ja to cítim už niekoľko dní, keďže sa intenzívne zaoberáme súpermi, ktorí nás čakajú. Hlavný náš cieľ na MS bude postup do hlavnej fázy, teda skončiť v skupine do tretieho miesta. O všetkom pravdepodobne rozhodne až posledný zápas s Českom. Spoliehať sa budeme na vysokú emocionalitu a súdržnosť tímu, tým sa dajú vykompenzovať aj herné nedostatky," povedal Streicher na pondelkovom brífingu.

Konečnú nomináciu oznámi slovenský kormidelník v stredu, "čierneho Petra" dostanú jedna brankárka a jedna hráčka v poli. Z kádra už predtým pre zranenia vypadli Veronika Habánková a Kristína Pastorková, viaceré ďalšie mali rovnako zdravotné problémy. "Máme niekoľko hráčok, ktoré sa po zraneniach už dostali do plného tréningu. Budeme sa v príprave sústrediť na to, aby sme našli optimálny balans medzi zaťažením a regeneráciou a aby sme ich postupne dostali do primeraného stavu pred MS," vysvetlil Streicher.

V Púchove čaká na Slovenky pravidelné testovanie na koronavírus a päť tréningov s rôznymi zameraniami. "Na programe bude aj špeciálna kondícia a veci taktického charakteru, preberieme si všetky koncepty hry v útoku i v obrane. Program prípravy je náročný a vyvrcholí tromi turnajovými duelmi v Madride. Využijeme ich na to, aby v závislosti od momentálneho stavu dostalo šancu ukázať sa v nich všetkých osemnásť hráčok a aby sme si vyskúšali všetky herné varianty," uviedol kouč národného tímu.

Boj s časom o účasť na MS absolvuje po nedávnom zranení kolena Simona Szarková. Spojka Siófoku sa po chirurgickom zákroku zotavuje rýchlo a verí, že na šampionáte nebude chýbať. "Cítim sa v pohode, potrebujem to ešte doliečiť, ale stále mám desať dní a urobím všetko pre to, aby som to stihla. Je to natesno, ale čo sa stalo, to už nijako nezvrátim, treba iba veriť, že sa to podarí," povedala Szarková. Verí, že slovenský tím na MS nebude iba do počtu: "Máme veľmi ťažkú skupinu, ale stať sa môže všeličo. Niekedy aj papierovo slabší súperi vedia prekvapiť a verím, že aj my sa môžeme o prekvapenie postarať. Na šampionát nechodíme každý rok, takže určite je to výzva."

Nominácia hádzanárok SR

Brankárky: Adriana Medveďová (MGA Fivers Viedeň/Rak.), Alexandra Ivanicjová (Mlyny Stoislaw Koszalin/Poľ.), Viktória Oguntoyová (HC DAC Dunajská Streda), Soňa Furgaláková (HK Slovan Duslo Šaľa)

Pivotky: Nikoleta Trúnková, Valéria Dulinová (obe MŠK Iuventa Michalovce)

Krídelníčky: Martina Popovcová, Bibiana Štefaniková (obe MŠK Iuventa Michalovce), Réka Bíziková (HC DAC Dunajská Streda), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa)

Spojky: Karin Bujnochová (Achenheim Truchtersheim Handball/Fr.), Simona Szarková (Siófok KC/Maď.), Barbora Lanczová (Mosonmagyaróvári KC SE/Maď.), Marianna Rebičová, Vladimíra Bajčiová, Adriána Holejová (všetky MŠK Iuventa Michalovce), Anette Emma Hudáková, Boglárka Bíziková, Erika Rajnohová, Natália Némethová (všetky HC DAC Dunajská Streda)