Ako si spomínate na svoje aktívne športové obdobie?
Trošičku to bolo iné ako teraz. My sme chodili do telocvične radi a nikto z nás tak nepočítal s nejakými veľkými úspechmi. Olympiáda, Majstrovstvá Európy... To bolo všetko vždy len takým snom, že keby sa tam človek dostal. Keď sa to stalo skutočnosťou, mnohokrát človek ani neveril, že sa to stalo. Je to to najväčšie, čo môže človek v športe dosiahnuť, že získa zlatú medailu. To som si nikdy nemyslel, pretože mal som možnosť byť s prvým olympijským víťazom Julkom Tormom. Šport je ťažký. A za tým športom, keď šiel, čo všetko si musel odriekať. My boxeri zvlášť, pretože musíme dodržiavať váhové limity. Takže, mnohokrát, ako sa hovorí, keď sme šli na obed, stačilo sa len do kuchyne do dverí dostať, nabrať troška vône a ísť spiatky. Ale, čo by človek pre šport nespravil? Ale musí tam byť aj veľa vôľových vlastní. Keď chce človek čosi dosiahnuť, musí si veľa vecí odriekať.

Čo všetko ste museli pre svoju kariéru obetovať?
Nezabudnem to neustále pripomínať, všetko si musela odriekať manželka. Pretože, nejakého prechádzkovania si neužila. Koľko krát, keď šlo o reprezentáciu, že to nebol len tréning, nebolo na zábavu času. Keď sa niekam šlo, šlo sa o desiatej domov. Neboli sme do konca. Na druhej strane, myslím si, že sa vyplatilo.

Nebol ten box aj finančne náročný?
Ja by som to povedal tak, že box nie je finančne náročný, lebo tak vám stačia trenírky. Ale pre slušnosť sú aj box boty, tričká... Viac-menej to stojí vlastné obetovanie. Ja trebárs som veľmi rád chodil na tanečné zábavy, pretože polku, valčík, tango som pripisoval i tým tanečným krokom toho boxera. Ale bolo desať hodín a šlo sa spať. Čiže, režim športovca bolo treba dodržiavať, pokiaľ chcel čosi dosiahnuť.

Nemali ste strach, keď ste šli do ringu?
Určite. Ale myslím si, že som sa hodne spoliehal na svoje nožičky. Ja ich volám nožičky, pretože tie museli všetko vytancovať, pokiaľ človek nechcel dostať úder. Bez toho sa to nedalo. Boxer musel byť vždy kondične pripravený. Keď nevládal robiť rúčkami alebo nohami, tak to už bolo zlé.

Mali ste počas vašej kariéry aj vážnejší úraz?
Stalo sa mi akurát, že mi vyskočil palec. Ale chvála Bohu, zatiaľ som nemal nič takého. Jediné musím podotknúť a to aj na besedách pripomínam mládeži, aby nikdy nepodceňovali súpera. Ja som jedenkrát to spravil a stalo sa mi to osudným. Ale pre mňa to už aj bolo znamenie, že treba s tou aktívnou činnosťou skončiť. Podcenil som súpera a ono to prišlo z ničoho nič. A bolo po zápase.

Čo pre vás znamenal návrat k spomienkam V siedmom nebi?
To, že mi bolo umožnené ísť sa pozrieť do Helsínk, bolo úžasné. Helsinky sú sústavne krásne. Tá zeleň, tá voda. Nie nadarmo sa im hovorí, že je to zem tisícich jazier. Aj z ľudí šla milosť človeka. Myslím, že u športovca je to čosi tak mimoriadne, že je vľúdnejší.

Bolo to pre vás emotívne?
Pre mňa veľmi. Nemohol som tomu veriť, že po 66 rokoch by som mohol sa ísť pozrieť na miesta, kde som dosiahol svoj vrchol amatéra.

Čo by ste odkázali dnešným mladým boxerom?
Nejde len o box, ale o každý druh športu. Keď sa dá, aby vydržali, pretože neúspech nie je náznak toho, že by sme to nedokázali. Ale v človeku vypestuje pevné vôľové vlastnosti a tým sa dá hodne dosiahnuť.

Myslíte, že sa dnešní športovci skôr ženú za úspechmi, než aby to robili zo srdca?
V športe je veľa voľnosti. V dnešnej dobe sa skôr dostanú k športu, pretože tie možnosti sú. Každý sa môže zaradiť do športu, ktorý by mu pasoval. My sme hľadali možnosti, aby sme sa schovali v zime. Tak sme šli do telocvične. Aj keď sme k tomu vzťah nemali. Cez leto sa väčšinou hrával futbal. Dnes tie možnosti sú.

Čo vás momentálne robí v živote šťastným?
To, keď idem okolo ihriska a vidím, že sa tam deti pohybujú. Na Novej Dubnici bývam, rád sa chodím pozerať na futbal. V človeku to stále vzbudzuje pocit, že by ešte mohol. Tým, že chodím každý deň na cintorín za manželkou, to je stopäť schodov, tak si hovorím, že kondične ešte vydržím.

Môže Vás zaujímať:

MÓDNA POLÍCIA z futbalového plesu: Manželky zatienila hovorkyňa SFZ: Keď ju zbadáte, pochopíte!

Domča, čo si to na seba navliekla?! Cibulková zaskočila aj vlastného muža: Zmenila sa na príšeru!

FOTO Vyplačú sa v náruči krások: Kto sú ženy finalistov Australian Open Djokoviča a Nadala?