Pre Slovensko budú tieto majstrovstvá výnimočné, lebo takéto medzinárodné podujatie pre športovcov s intelektuálnym znevýhodnením sme ešte u nás nehostili. ,,Je to pre nás veľká česť, ale aj výzva. V Nitre majú naše gymnastky zázemie v podobe jedného z najaktívnejších a najdhšie pôsobiacich klubov Špeciálnych olympiád Slovensko, takže sme sa rozhodli zorganizovať majstrovstvá práve tu so športovým klubom Arabeska. Chceme sa v tejto súvislosti poďakovať za podporu primátorovi Marekovi Hattasovi, ktorý nad týmto podujatím prebral záštitu,” povedala Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.

Majstrovstiev Európy Špeciálnych olympiád sa zúčastní 50 gymnastiek z 11 krajín, Slovensko bude zastupovať 6 reprezentantiek + 3 unifikované športovkyne. Súťažiť budú v 5 disciplínach s náčiním – lopta, švihadlo, obruč, stuha, kužele. ,,Prídu gymnastické veľmoci ako Taliansko, Rusko, či Veľká Británia,” doplnila Eva Gažová.

Špeciálne olympiády aktívne presadzujú myšlienku inklúzie hlavne prostredníctvom unifikovaného športu. ,,Sme radi, že na týchto Majstrovstvách Európy predstavíme aj unifikovanú gymnastiku, kde počas skladieb bude cvičiť šesť gymnastiek, tri s a tri bez intelektuálneho znevýhodnenia. Cvičiť budú aj s náčiním, kde spolu cvičia dve gymnastky s a dve bez intelektuálneho znevýhodnenia,” uviedla Jana Gantnerová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko. Majstrovstvá sa budú konať v Mestskej športovej hale v Nitre, vstup pre verejnosť je voľný.