V novej knihe, ktorá o ňom vyšla koncom minulého týždňa, odhalila autorka Anna Fifieldová, ako sa dedič totalitného impéria zoznámil s ikonou NBA Dennisom Rodman, a zažil s ním veľmi bláznivé situácie, na ktoré určite do konca života nezabudne. Všetko začalo v roku 1996, keď Kim Čong-un pri štúdiách vo Švajčiarsku narazil na vysielanie NBA. Vtedy sa mu tento šport zapáčil a okamžite sa stal fanúšikom Chicago Bulls. Tí vtedy vyhrali svoj štvrtý titul v histórii.

Mladému Kimovi okrem ikonického Jordana učaroval extravagantný majster doskokov Dennis Rodman. Nikdy sa so svojim idolom nestretol. Zlom nastal v roku 2013, keď bol Kim už štvrtý rok ako najmocnejší muž Severnej Kórei. Diktátor si ho pozval na návštevu. 26. februára 2013 tak v Severnej Kórei pristála veselá zostava - traja hráči populárneho tímu Harlem Globetrotters hrajúceho basketbalovej exhibície, jeden tímový zástupca, mediálne tím Vice, a dvojmetrový ambasádor menom Dennis Rodman.

Ten prišiel do Severnej Kórei na návštevu za diktátorom, zároveň bola táto návšteva spojená s natáčaním dokumentu. Oficiálne plány zneli tak, že päťnásobný šampión NBA povedie tréningový kemp detí a potom odohrá exhibičný zápas. Rodman spomína na moment, keď prvýkrát uvidel Kima. „Sedím na lavičke a zrazu prišiel ku mne taký krpec,“ povedal pri natáčaní dokumentu. „Hovorím si: tak moment, kto to ako je? To musí byť ich prezident! Kráčal si tam so svojou pani a všetkými svojimi úradníkmi,“ popisoval svojsky moment, kedy Kim vstúpil do tréningovej haly.

Vodca KĽDR Kim Čong-un si v roku 1996 zamiloval Chicago Bulls, ktorému údajne fandí dodnes.
Vodca KĽDR Kim Čong-un si v roku 1996 zamiloval Chicago Bulls, ktorému údajne fandí dodnes.
Zdroj: Twitter

Po exhibícii, na druhý deň sa začali diať veci. Kim Čong-un pozval výstrednú americkú hviezdu k sebe na tribúnu a  zápas, ktorý sa konal na druhý deň sledovali vedľa seba. „Veľký vodca dovolil Rodmanovi, aby zasadol vedľa neho,“ okomentovala dianie spred siedmich rokov národná tlačová agentúra. Pohľad na tribúnu bol tak trochu komický, pretože Kim Čong-un, politik sedel v drahom čiernom obleku, a vedľa neho "The Worm",  potetovaný borec v kraťasoch a šiltovke s veľkým nápisom USA. Navyše, na tvári sa mu blyšťali ligotavé piercingy v ušiach, nose a dolnej pere.

Aby toho nebolo málo, vodca ho pozval na večeru. Rodman bude pravdepodobne do smrti spomínať na príhody, ktoré z toho večera má. Kim bol evidentne vo veľmi dobrej nálade. Spomína na to aj šéf natáčacieho štábu Jason Mojica. „Celý večer mi dolieval Johnnieho Walkera, ako by to bolo víno. Napil som sa, a zrazu na mňa Kim ukázal a začal niečo hulákať. Náš prekladateľ mi odkázal, že mi hovorí: Do dna! Bol to príkaz, aby som vyexoval svoj drink. Tak som to urobil," povedal. „Hovoril som si: Preboha, či to takto bude pokračovať, budem do konca večera nahatej,“ smial sa.

 Celý večierok potom ešte rozbehla skupina Moranbong Band, prezývaná "severokórejskej Spice Girls", ktorá v krátkych sukniach (na tamojšej štandardy až príliš) odohrala skladbu z filmu Rocky. Neskôr sa k nim na pódiu pridal i pripita Rodman, ktorý si zaspieval Sinatrove My Way.