Podľa analytickej spoločnosti Gracenote Sports, ktorá sa vo svojich odhadoch nezvykne mýliť a neraz už trafila do čierneho, by Slováci mali získať na letnej olympiáde v Tokiu štyri medaily. Najväčšiu radosť našim fanúšikom by mali spraviť strelci Zuzana Rehák-Štefečeková a Erik Varga. Zatiaľ čo Rehák-Štefečeková je už držiteľkou dvoch strieborných medailí z Pekingu 2008 a Londýna 2012, tentoraz by mala do zbierky pridať dve zlaté medaily - jednu v trape a druhú v tímovom trape po boku Erika Vargu.

Ten by mal okrem tímovej súťaže prispieť aj striebrom z trapu jednotlivcov. Obaja strelci by mali vybojovať po dva cenné kovy, lenže v tímových súťažiach zisk medaily nezohľadňuje počet účastníkov a ráta sa len ako jeden cenný kov. Štvrtú medailu by mal pridať chodec Matej Tóth, ktorý bude obhajovať zlato v chôdzi na 50 kilometrov. Teraz by mal do cieľa dokráčať na striebornej pozícii. Slováci majú do Tokia zatiaľ istých len päť miesteniek, pričom všetky si vybojovali strelci.

Najúspešnejšou krajinou by sa mali stať USA, ktorým spoločnosť predpovedá 126 medailí. Druhí majú skončiť Číňania s 81 medailistami a tretí domáci Japonci. Tí vystúpia na stupne víťazov spolu 67-krát. Podľa prognózy portálu olympicmedalspredictions.com bude Slovensko v medailovej bilancii krajín v štvrtej desiatke poradia po boku Rumunska, Kazachstanu, Švajčiarska či Azerbajdžanu.

Podľa prognóz bude slovenskou hrdinkou streľkyňa Zuzana Rehák - Štefečeková.
Podľa prognóz bude slovenskou hrdinkou streľkyňa Zuzana Rehák - Štefečeková.
Zdroj: Emil Vasko

Japonci v príprave na olympiádu nič nepodcenili a väčšina športovísk je už dnes pripravená. Hlavný Olympijský štadión, ktorý pojme až 68 000 divákov, je hotový už na 90 percent. Zdržanie na niektorých stavbách je len minimálne. Organizátori využijú na olympijské hry spolu 43 športovísk – 25 existuje už dlhší čas, 8 bude nových a 10 dočasných. Začiatkom júla otvorili už piaty z ôsmich nových športových stánkov - vodnoslalomársky olympijský areál Kasai Canoe Slalom Centre.

Usilovne sa pracuje aj v areáli olympijskej dediny. V samotnom Tokiu budú dve hlavné zóny. Deväť olympijských športovísk leží v takzvanej zóne dedičstva (Heritage Zone). Najväčšia koncentrácia športovísk je v zóne tokijského zálivu (Tokyo Bay Zone).
Ekologický rozmer OH v Tokiu a snahu o trvalú udržateľnosť rozvoja dokumentuje aj fakt, že pódiá na všetky slávnostné ceremoniály vyrobia z recyklovaného plastového odpadu, odstráneného z oceánov.

„Japonci robia maximum pre to, aby bola olympiáda iná. To sa týka aj udržateľnosti. Budujú zväčša dočasné stavby alebo rekonštruujú staré. Snažia sa postaviť čo najmenej nových. Mnohé z budov sa po olympiáde budú zmenšovať, aby sa dali aj ďalej používať alebo sa úplne rozoberú. Tiež sa snažia aby mala doprava minimálne až nulové emisie. Japonci urobia všetko pre to, aby dokázali, že sú lídrom vo vývoji technológií,“ povedal pre Šport24.sk generálny sekretár Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) Jozef Liba.

V Rio de Janeiro nás potešil chodec Tóth zlatou medailou na 50 km. Aj do neho vkladáme o rok veľké nádeje.
V Rio de Janeiro nás potešil chodec Tóth zlatou medailou na 50 km. Aj do neho vkladáme o rok veľké nádeje.
Zdroj: Profimedia

Japoncov okrem iného trápi aj fakt, že budúcoročná olympiáda môže byť najteplejšou v histórii. Vlani v júli namerali na predmestí Tokia teplotu až 41 stupňov a v súvislosti s extrémnymi klimatickými podmienkami zaznamenali v metropole viacero úmrtí. Pri tratiach vytrvalostných pretekov preto umiestnia na množstve miest rozprašovače vody a ochladzovače vzduchu.

„Verím, že organizátori majú skúsenosť s podnebím a počasím. Azda budú opatrenia účinné a vynasnažia sa eliminovať negatívne vplyvy. Nakoniec počasie možno nebude také hrozivé,“ zaželal si športový riaditeľ SOŠV Roman Buček.

Tóth odštartuje o pol šiestej ráno

Avizované horúčavy budú najviac sužovať športovcov súťažiacich pod holým nebom, osobitne vytrvalcov. Organizátori preto rozhodli, že súťaže v maratóne odštartujú už o 6.00 ráno miestneho času a preteky chodcov na 50 km s Matejom Tóthom dokonca už o 5.30 hod!

Rozpočet vo výške 11 miliárd eur

Od decembra 2017 je v platnosti súčasný rozpočet na hry. Celkové náklady na všetko, čo súvisí s OH 2020, sú kalkulované vo výške 11,2 miliardy eur, z čoho 5 miliárd má vykryť organizačný výbor, takisto 5 miliárd tokijská metropolitná vláda a 1,2 miliardy japonská vláda.

Slovensko na letných olympijských hrách
Slovensko na letných olympijských hrách
Zdroj: red