Miho Nonaková z Japonska je víťazkou Svetového pohára v športovom lezení 2018 v kategórii ,,boulderingu'', čo je druh lezenia bez lana na menších skalných blokoch.

Mladá športovkyňa hovorí, že lezenie je šport, kde človek musí používať telo, ale vo veľkej miere aj hlavu. Príťažlivosť tohto športu je pre ňu pocit úspechu, keď sa dostane hore. 

,,Keď som mala asi deväť rokov chodievali sme celá rodina do lezeckej telocvične. Vtedy som s tým začala. V tej dobe takmer nikto neliezol, no teraz bol šport zaradený na olympiádu a jeho popularita každým dňom rastie,'' povedala o začiatkoch s lezením dvadsaťdvaročná Japonka.

,,V minulosti, keď ste povedali slovo lezenie, nikto nevedel čo to je. Dnes sa to zmenilo. Imidž lezenia sa dá prirovnať k skejtboardingu. Aj na súťažiach máte DJov s hudbou, všetci tým skutočne žijú. Nie je to nudný šport,'' vysvetľuje lezkyňa.

,,Nikdy som si nemyslela, že sa práve tento šport zaradí na olympiádu. Bol to šok. Keď som sa tým začala zaoberať, pomyslela som si, že by som rada vyhrala hry. Bola som veľmi šťastná, že zaradili lezenie. Ak budem môcť, rada si pôjdem pre zlatú medialu,'' dodala Nonaková.