Bazénový rozhodca uviedol, že mladá plavkyňa odhaľovala príliš veľkú časť zadnice, po tom, čo v školskej súťaži vyhrala pretek na 100 metrov voľným štýlom. Niektorí tréneri dokonca tvrdia, že si ich športovkyňa vytiahla úmyselne, aby jej z tela odhaľovali čo najviac.

Viacerí sú teraz obviňovaní z rasizmu a sexizmu, pretože Willisová je jediným dievčaťom zmiešanej rasy v tíme a jediným plavcom, ktorý bol diskvalifikovaný.

Trénerka Lauren Langfordová povedala: „Všetky dievčatá majú na sebe plavky, ktoré sú strihané rovnakým spôsobom. A jediné dievča, ktoré je diskvalifikované, je dievča zmiešanej rasy s guľatejšími zakrivenejšími rysmi.''

Vedenie školy potvrdilo, že Willisová mala na sebe oficiálne schválené plavky, tie isté čo mali všetci jej súperi. Tie isté, ktoré mala oblečené aj predtým. Plavkyňa sa po svojej diskvalifikácii vrátila do bazéna v rovnakých plavkách, aby pretekala v štafetách družstva. Nedostala žiaden trest.

,,Skutočnosť, že jej bolo povedané, že sa úmyselne snaží pritiahnuť pozornosť, ju rozdrvila," uviedla Langfordová. Matka plavkyne sa vyjadrila, že ten istý rozhodca predtým kritizoval aj jej druhú dcéru za prílišné odhalenie zadnice pri predošlom plávaní.

Diskvalifikácia bola neskôr stiahnutá. Školský okres v písomnom vyhlásení uviedol, že rozhodnutie o vyčlenení dievčaťa bolo založené iba na tom, ako sa štandardná, školská uniforma náhodou prispôsobila tvaru jej tela. ,,Nemôžeme tolerovať diskrimináciu akéhokoľvek druhu a určite nie na základe tvaru tela," uviedol okres.