Fiala navždy zostane zapísaný ako jeden z priekopníkov tohto športu. V roku 1971 bol spolu s Michalom Orolínom prvým Slovákom, ktorí vystúpili na Nanga Parbat. Vtedy to bola veľká vec. „Pamätám si dodnes to prirovnanie, hovorilo sa, ako keby Kongo vystrelilo raketu na mesiac,“ zaspomínal si na historickú udalosť Peter Púchy, najskôr redaktor Slovenskej televízie, neskôr veľký kamarát Ivana Fialu.

Herečka Zuzana Fialová smúti: Zomrel jej milovaný otec, veľká osobnosť horolezectva

„Spočiatku, keď som začal robiť filmy o horolezectve, sme fungovali na profesionálnej rovine športovec – redaktor. Ale postupom času sa z nás stali výborní priatelia a boli sme často v kontakte. Prakticky až do jeho samotného konca,“ hovoril Púchy a pokračoval: „Ivan bol super chlapík. Priateľský, vynikajúci rozprávač, vhodný do partie, ktorú sme vytvorili nielen s horolezcami, ale aj s naším televíznym štábom. Stretávali sme sa na chatách, robili si pikniky, ktoré Ivan miloval,“ dodal Peter.

Filmár Peter Púchy hovoril s horolezcom Ivanom Fialom († 76) pred tromi týždňami.
Filmár Peter Púchy hovoril s horolezcom Ivanom Fialom († 76) pred tromi týždňami.
Zdroj: Ivan Schwarz

Spolu o Fialovi a horolezectve natočili veľa dokumentov. „Musím sa priznať, že navždy mi zostanú na tieto časy v pamäti nádherné spomienky. Napríklad, keď sme natáčali v Tatrách blízko Sliezskeho domu, kde Ivan liezol aj so svojou dcérou Zuzkou. Obaja dokonca moderovali reláciu Extrémne v horách. To sú okamihy, na ktoré nikdy nezabudnem,“ priznal Púchy.

Tragédia na Mount Blancu? Slovenského horolezca už ani nehľadajú. Šanca na prežitie je nulová

Skúsený filmár bol s Fialom v kontakte takmer až do jeho konca. „Ešte pred rokom, keď sme sa stretli, sme si dali vínko a nič nenasvedčovalo tomu, že ho už neuvidím... Naposledy som s ním hovoril asi pred troma týždňami, ale to už bol na tom veľmi zle. Chcel som za ním aj ísť, ale vycítil som, že by to nebolo dobré. No a v piatok naveky odišiel. Mal šťastie, že smrť ho nenašla v jeho milovaných horách, vždy sa dokázal vrátiť. Napokon však podľahol zákernej chorobe,“ uzavrel Púchy.

Vrchol Nanga Parbat dobyl v roku 1971.
Vrchol Nanga Parbat dobyl v roku 1971.
Zdroj: archív