Aké by ste dali rady ľuďom, ktorí chcú začať s otužovaním?

Dobré je začať potom, ako sa skončí leto, teda od septembra či októbra. Hovorí sa, že ako sa ochladzuje voda v prírode, tak sa začína otužovať. Čomu sa vyvarovať? To je ťažko povedať. Samozrejme, netreba nič preháňať. Začať s otužovaním sa dá doma v sprche. To ja nerobím, pre mňa je studená sprcha horšia ako jazero.

Pamätáte si na vaše začiatky s otužovaním?

Moje začiatky boli dosť extrém. Jeden z rozhodcov na súťaži otužoval roky. Po súťaži nás zavolal, nech ideme skúsiť otužovať do rieky, myslím, že to bolo v Chorvátsku. Neriešili sme to. Išiel on, tak sme išli aj my. Pamätám si, že to bolo drsné.

Aké sú podľa vás najväčšie výhody otužovania? V čom vám pomáha?

Pomáha mi v termoregulácii tela. V zime mi je teplo, v lete mi je prirodzene pocitovo chladnejšie. Určite by som otužovanie každému odporučil, v tomto nie je čo stratiť.

Samuel Piasecký sa venuje otužovaniu.
Samuel Piasecký sa venuje otužovaniu.
Zdroj: facebook Samuel Piasecký

Otužovanie je v poslednej dobe mimoriadne populárne, býva však označované aj ako preceňované. Čo si o tom myslíte?

Preceňované to je možno na sociálnych sieťach. Príde mi to komické, lebo ja sa otužovaniu venujem už vyše desať rokov a v živote som to tak nebral a nikto, kto to robí pravidelne a poctivo, to tak nerieši.

Existuje niečo ako ideálna teplota vzduchu či vody na otužovanie?

Ideálne počasie asi neexistuje. Ja už som bol otužovať, aj keď pršalo, fúkalo, bolo mínus desať. Voda je stále mokrá. (smiech)

Pýtal som sa preto, lebo namiesto teplôt pod nulou máme v tejto zime teploty aj na úrovni desať stupňov Celzia. Čo to znamená pre otužilcov?

Samozrejme, pri otužovaní mám ja osobne radšej, keď je chladnejší vzduch ako voda. Zažil som vodu, ktorá mala teplotu mínus jeden stupeň celzia. Je to vždy lepšie, ako keď je teplá. Teraz je naozaj veľmi teplo, otužovať sa v teplejšej vode je horšie.

Dá sa vôbec kúpanie pri teplote vzduchu desať stupňov Celzia nazvať otužovaním?

Spomenul by som metódu Wima Hofa, ktorá je dnes populárna. To je trošku rozdiel oproti otužovaniu, ľudia si to mýlia. U Wima Hofa ide o to, že telo sa naučí dýchacími procesmi vytvárať si teplo, to už nie je otužovanie. To, že idem do ľadovej vody, to je otužovanie. Dnes sa dosť preferuje Wim Hof, ľudia si to však mýlia s otužovaním. Treba si to najskôr trošku naštudovať, čo chce ísť človek robiť.