Vyhlasovanie ankety Športovec roka sa tentoraz netradične konalo v Slovenskom olympijskom a športovom múzeu, pretože pandémia koronavírusu neumožnila organizátorom vyhlásiť najlepších športovcov za tento rok na slávnostnom galavečere. O výsledkoch rozhodli hlasy novinárov, pričom meno Petry Vlhovej sa objavilo na každom hlasovacom lístku. Bolo jasné, že víťazka veľkého krištáľového glóbusu sa o prvú priečku pobije so strelkyňou a s olympijskou víťazkou z Tokia Zuzanou Rehák Štefečekovou. Súboj úspešných športovkýň napokon dopadol tesne pre Vlhovú, ktorá získala 1 157 hlasov, zatiaľ čo Rehák Štefečeková 1 109.

Najlepšia lyžiarka na svete za uplynulý ročník sa na ceremoniáli nezúčastnila, no za svoj triumf poďakovala formou videonahrávky. „Veľmi si toto ocenenie vážim. Chcela by som sa touto cestou poďakovať všetkým fanúšikom, sponzorom a môjmu tímu,“ povedala už trojnásobná víťazka ankety, ktorú už v utorok vo francúzskom stredisku Courchevel čakajú preteky v obrovskom slalome.

Medzi legendy zaradili Mečířa

Ocenenie Športová legenda sa tento rok ušlo tenistovi Miloslavovi Mečířovi. „Je pre mňa česť stáť po boku legiend. Ale ja keď nie som na ihrisku, tak to ostatné je pre mňa za trest. Radšej by som bol mladý a aktívne by som chcel hrať, ale to už nejde,“ povedal olympijský víťaz zo Soulu 1988.

Strelkyňa Zuzana Rehák Štefečeková na olympiáde v Tokiu po dvoch strieborných medailách získala vytúžené zlato a napriek tomu, že športovec prakticky nemôže dosiahnuť viac, v ankete jej to stačilo len na druhé miesto. To ju možno na prvý pohľad trochu mrzelo, ale všetko zobrala športovo. „Priznám sa, že keby som bola len športovkyňa a nie aj manželka a mama, tak by ma to možno škrelo viac, ale ja hovorím, že to podstatné som už tento rok vyhrala. Na druhej strane je fajn, že máme taký rok, že ani zlato z olympiády nestačí na výhru v ankete. Ja to Petre prajem a verím, že už v utorok si pozrieme jej ďalší úspech, takže jej fandíme ďalej,“ prezradila pre Šport24.sk.

Šťastný z tretieho miesta bol aj vodný slalomár Jakub Grigar, ktorý v Tokiu získal pre Slovensko striebro. „Je to pre mňa veľmi špeciálne, pretože vždy som to sledoval tak, že som si myslel, že je to pre mňa niečo nedosiahnuteľné. Nevedel som si úplne predstaviť, že by som sa dostal medzi tieto veľké mená a legendy slovenského športu. Práve preto ma teší, že moje odhodlanie a tvrdý tréning priniesli vytúžené ovocie v podobe medaily a umiestnenie v najlepšej trojke,“ povedal spokojný Grigar.

Najlepším kolektívom sa stal štvorkajak, ktorý si na olympiáde vybojoval bronzové medaily, paralympionikom roka je paracyklista Jozef Metelka, ktorý sa aj v celkovom hlasovaní dostal na 9. miesto.

Výsledky ankety Športovec roka 2021

1. Petra Vlhová (lyžovanie)

2. Zuzana Rehák Štefečeková (streľba)

3. Jakub Grigar (vodný slalom)  

4. Rory Sabbatini (golf) 

5. Erik Černák (hokej)  

6. Filip Polášek (tenis)

7. Milan Škriniar (futbal)

8. Peter Sagan (cyklistika)

9. Jozef Metelka (paracyklistika)

10. Peter Cehlárik (hokej)