Aký máte vzťah k fitness centrám a posilňovniam?

Som len obyčajný človek, ktorý nevlastní fitness centrum, ale na druhej strane mu nie je cudzie. Chodievam cvičiť do fitness centier celý život, cvičenie mi, rovnako ako mnohým ďalším ľuďom, dodáva aj mentálnu pohodu, čo je veľmi dôležité v živote ľudí.

V čom konkrétne môžu pomôcť ľuďom posilňovne v psychickom zdraví a mentálnej pohode?

Mrzí ma, že šport a takáto fyzická aktivita sa často posúvajú na druhú koľaj a na perifériu záujmu. Ľudia to vidia ako zábavku, ale nemusí to tak byť. Šport je skvelý nástroj na výchovu detí a posilňovňa nie je len o tom, že človeku rastú svaly, ale je to potrebné na fyzické aj mentálne zdravie, od rehabilitácie po to, že človek má nejakú motiváciu niečo so sebou robiť, čo pomohlo aj mne po skončení aktívnej hokejovej kariéry.

Hygienici hovoria o tom, že posilňovne sú mimoriadne rizikové pre vznik nákazy. Aký máte na to názor?

Dnes sú posilňovne úplne inde ako v minulosti, napríklad už len pred 10-15 rokmi. Klientela je náročná a vyberá si posilňovne aj podľa toho, ako sú odvetrávané, nemajú radi klimatizované priestory, keďže klimatizácia na prepotené telo nie je dobrá. Posilňovne spred 15 rokov, keď sa cvičilo v miestnostiach bez okien či v pivniciach, sú minulosť. Dnes sú to moderné a odvetrávané priestory, v ktorých je povinnosť nosiť uterák, dezinfikovať stroje po každom cvičení a podľa mňa by nebol problém nosiť rúško. Navyše, v posilňovni, do ktorej chodím, resp. som chodieval, bola dezinfekcia rúk už predtým, ako prišiel koronavírus na Slovensko.

Treba si uvedomiť, že je obrovský rozdiel trénovať silovo a trénovať kardiovaskulárne. Druhý tréning môžu ľudia robiť aj vonku, pri prvom dýchavičnosť nehrá rolu, zadýchanie sa je úplne minimálne.

Posilňovne sú zatvorené, Valábik maká v záhrade.
Posilňovne sú zatvorené, Valábik maká v záhrade.
Zdroj: instagram B.V.

Hoci vláda povolila otvorenie mnohých prevádzok, fitness centrá v zozname nefigurovali. Mali by povoliť ich otvorenie?

Nie som v pozícii, aby som niekomu niečo hovoril či odporúčal. Ja budem veľmi rád, ak sa niekto, kto robí tieto rozhodnutia, pôjde pozrieť do posilňovní a na základe toho si spraví názor. Ak by prišiel niekto, kto robí takéto rozhodnutia, do každej jednej posilňovne a povedal, že ani jedna nevyhovuje, potom je to v poriadku. Posilňovňa, ktorú navštevujem ja, mi príde čistejšia a hygienickejšia ako množstvo iných zariadení ako obchodné centrá či zadymené kaviarne, ktoré boli otvorené.

Môžu prísť majitelia fitness centier o svojich klientov počas pandémie a dlhého obdobia, keď sú zatvorené?

Majitelia posilňovní sú takí istí ľudia ako ktoríkoľvek iní. Majú úvery, platia nájomné, zamestnancov, ktorých teda ešte neprepustili. Zo strany posilňovní a fitness centier nie je silné lobby, akonáhle by ich však otvorili, ľudia by sa tam nahrnuli. Ak to takto pôjde, nebudú sa mať kam nahrnúť. Je otázkou času, kedy ľudia začnú padať na ústa. To je tak v každej oblasti, ale zdá sa mi, že na šport a pohybový aspekt sa často zabúda, ako keby nebolo dosť silné lobby a akoby sa to bralo len ako zábavka, ako niečo, čo nie je potrebné.