V rozhovore s Richardom Vargom sa dočítate:

Ako u neho vyzeral priebeh ochorenia na koronavírus?
Ako sa liečil a čo využíval?
Čo si myslí o konšpiračných teóriách o koronavíruse?
Ako ovplyvnili zatvorené plavárne jeho prípravu?
Ako sa dá nahradiť plávanie v domácich podmienkach?
Čo si myslí o rozhodnutiach vlády v oblasti športu?
Kde sa bude pripravovať na olympiádu v Tokiu?

Ako sa momentálne cítite?

Postupne začínam s tréningom, najskôr s veľmi ľahkou činnosťou. Rozprával som sa s fyzioterapeutkou, po jej odporúčaní si musím sledovať tepy ráno aj počas tréningu, či ich nemám príliš vysoké, lebo to môže výrazne ovplyvniť srdce a pľúca. Zatiaľ sa cítim úplne v pohode a zdravý.

Napadlo vám, kde ste sa mohli nakaziť?

Jedinou osobou, o ktorej viem, že bola pozitívna v mojom okolí, bol fyzioterapeut, s ktorým som bol a ktorý sa nakazil v období, v ktorom aj ja. Obaja sme pri stretnutí mali rúška, umývali sme si ruky. Možno aj vďaka tomu som nemal také príznaky a do tela sa mi dostala nízka dávka vírusu.

Ako u vás vyzeral priebeh vírusu?

O tom, že som pozitívny, som sa dozvedel v piatok. V ten deň som sa cítil úplne zdravý, v sobotu som začal cítiť únavu a bolesť svalov, horúčku som nemal. V ten istý deň som začal sucho kašlať, na druhý deň som sa cítil o niečo lepšie. Zostal mi kašeľ, ale nebolo to nič hrozné. Polhodinu som kašľal a zvyšok dňa už vôbec, na druhý deň to isté. O päť dní neskôr som opäť cítil únavu, k tomu som stratil chuť a čuch, toto trvalo asi štyri dni. Potom sa mi tieto zmysly vrátili a bol som v pohode.

Na facebooku ste písali, že ste koronavírus zvládli bez výrazných ťažkostí. Nezľakli ste sa však pri strate čuchu a chuti?

Tento problém mi potvrdil, že som naozaj pozitívny. Cítil som únavu a bolesť svalov, počas chrípky sa cítim oveľa horšie. Vedel som, že niečo cez moje telo ide, ale dúfal som, že sa to v mojom prípade nezhorší.

Ako ste sa liečili?

Využíval som domáce liečivá, teda cibuľu, cesnak, veľa som jedol vitamín C a D, zinok a B komplex. Dávam si to na podporu imunity.

Vo vašom statuse na sociálnej sieti ste povedali, že napriek ľahšiemu zvládnutiu ochorenia koronavírus nepodceňujete. Na sociálnych sieťach sa však objavuje množstvo hoaxov a konšpiračných teórií, ktoré vírus zľahčujú. Čo si o nich myslíte?

Je mi ľúto, že ľudia nepočúvajú vedcov a lekárov. Ja sa snažím čerpať veľa informácií a urobiť si z nich rozumný výsledok, snažím sa nebrať do úvahy iba jeden názor. Ľudia vyhľadávajúci konšpirácie chcú vidieť ľahké riešenia, ja sa na vec snažím pozerať komplexne, vždy v niečom môže byť pravda aj nepravda. Informácie vyberám z viacerých relevantných zdrojov. Treba počúvať vedcov a lekárov, ktorí vírus skúmajú.

Stretávate sa s konšpiráciami a hoaxami o koronavíruse aj vo vašom okolí? Ako na ne reagujete a ako sa podľa vás dá zabrániť ich šíreniu?

Konšpirácie registrujem najmä na sociálnych sieťach. Snažím sa na to reagovať tak, že som otvorený hocičomu. Ako hovorím, vo všetkom môže a nemusí byť pravda, vždy však treba brať viac informácií a z relevantných zdrojov od odborníkov. A ako sa obrániť proti konšpiráciám? Dnes je taká doba, že každý si môže povedať a zdieľať na sociálnych médiách, čo chce. Bojovať proti tomu sa dá mnou spomenutými relevantnými zdrojmi a sledovaním, odkiaľ pochádza tá konkrétna informácia.

Touto fotkou oznámil Varga fanúšikom, že úspešne bojoval s koronavírusom.
Touto fotkou oznámil Varga fanúšikom, že úspešne bojoval s koronavírusom.
Zdroj: instagram R.V.

Aká je vaša momentálna situácia, čo sa týka trénovania a súťaží?

Konečne chodím von behať a bicyklovať, cvičím doma, keďže fitness centrá a plavárne sú zatvorené. Zaregistroval som informáciu, že by sa na budúci týždeň mali otvoriť bazény, neviem, v akej fáze to je a či už sa o tom rokovalo. Dúfam, že nám bazény povolia, päť hlavných športov doteraz malo dovolené trénovať a súťažiť, ostatné športy mali zatvorené dvere. To sa, napríklad, v prípade vodných športovcov, ktorí sa stále snažia kvalifikovať na olympiádu, ťažko dá nahradiť kondičným tréningom na suchu. Veľa ľudí išlo kvôli príprave do zahraničia, čo asi nie je najšťastnejšie riešenie. Keď sa tam náhodou nakazia, čakajú ich komplikácie pri ceste domov.

Ako ovplyvnili zatvorené plavárne váš tréningový proces?

Poviem to tak, že chorobu som si vybral, v podstate, v najlepšom čase, teda keď boli zatvorené plavárne. Je to však poriadne dlhá doba bez bazéna a bez kvalitných tréningových podmienok. V zahraničí sa normálne trénovalo, až teraz v niektorých krajinách sprísňujú opatrenia. Pre olympionikov a reprezentantov majú krajiny vytvorené podmienky, aby mohli reprezentovať. Neviem, možno na Slovensku chýbal lobing na to, aby sa aj našim športom a reprezentantom otvorila možnosť a aby sa ďalej mohli pripravovať na vrcholné podujatia.

V plávaní ste jeden z najlepších triatlonistov na svete. Ako sa pauza od plávania prejaví a ako dlho ju treba doháňať?

Doháňať ju treba minimálne raz až dvakrát toľko ako dobu, ktorú zameškám. Keď teda vynechám štyri týždne plávania, ďalšie dva mesiace mi bude trvať, kým sa dostanem do kondície, ktorú som mal pred pauzou, teda v prípade, že mi otvoria bazén a budem sústavne trénovať. Celkový výpadok bude teda tri mesiace.

Športovci z niektorých športov vedia trénovať aj v improvizujúcich podmienkach, triatlon sa však skladá z troch disciplín. (beh, bicykel, plávanie). Dá sa nejako plávanie nahradiť v domácich podmienkach?

Snažíme sa robiť, čo sa dá. Pozeráme sa na to tak, že je to vytrvalostný šport, takže kondíciu udržujeme a dobiehame na bicykli a v behu. Dúfame, že sa kondícia aspoň čiastočne presunie aj do plávania a úplne z toho nevypadneme, aj keď v týchto disciplínach trénujete a zaťažujete úplne iné svalové skupiny. Jediné, čo môžeme bez bazénov robiť, je plávať na suchu. Máme gumové expandre, ktoré máme pripevnené a ťaháme ich, čo je veľmi dobrý silový tréning. Tam trénujeme plavecký pohyb a imitujeme plavecké zábery. To sa najviac približuje plávaniu, ale cit pre vodu sa vo vani a v podobných ťažko dá nahradiť, lebo je veľmi špecifický.

Vargov tréning v máji na Pasienkoch:

Pätica športov mohla napriek prísnym opatreniam pokračovať, iné dostali stopku. Čo si myslíte o rozhodnutiach vlády v oblasti športu?

V prvom rade chcem povedať, že chápem, že toho zodpovední mali veľa a mali obrovskú zodpovednosť na to, aby riešili náročnejšie veci. Myslím si však, že plávanie mohlo byť rovnako otvorené, ako bolo v apríli za podmienok, ktoré sme spĺňali. Po prvej vlne sme mohli trénovať a bolo to jedno z najbezpečnejších prostredí. Všetko je v plavárňach dezinfikované, všade je chlór, počas plávania vydychujeme do vody. Je smutné, že sa týmto kompetentní nezaoberali, teraz už darmo plakať nad rozliatym mliekom. Dúfam, že nám plavárne čoskoro otvoria a umožnia tréningy.

Bola komunikácia vlády s jednotlivými športovými zväzmi dostatočná?

Plavecká federácia bojovala aj za nás – triatlonistov a snažila sa tlačiť na tajomníka športu Husára. On hovorí, že sa snažil vytvoriť podmienky, ale krízový štáb riešil iné veci. Hlavný hygienik so všetkými vecami, ktoré mu boli predostreté ohľadom plaveckých športov, súhlasil a videl to pozitívne, akurát sa to nedalo pretlačiť na štáb. Ťažko povedať, kde hľadať chybu. Mňa mrzí, a to neplatí len o športe, že sme mali pol roka na to, aby sme sa pripravili na druhú vlnu, všetci vedeli, že druhá vlna príde a napriek tomu zostali zaskočení a neboli pripravené veci.

Tento rok kvôli pandémii rátajú finančné straty podnikatelia, majitelia športových klubov aj samotní športovci. Cítite aj vy ústup sponzorov?

Áno, tento rok ma sprevádza veľká obava. Pokiaľ totiž nebudem pretekať, podávať adekvátne výkony a reprezentovať Slovensko aj firmy, sponzori mi odídu a negatívne to ovplyvní moju kariéru.

Dá sa vyčísliť konkrétne, o koľko vám klesli príjmy v porovnaní s minulým rokom?

Zatiaľ som to nerekapituloval. Možno to však negatívne neovplyvní tento rok, pretože bolo všetko nastavené na olympijský rok. Otázka bude, či sa mi podarí obnoviť kontakty na budúci rok. Zatiaľ teda neviem presne vyčísliť stratu.

Varga po prekonaní koronavírusu opäť trénuje.
Varga po prekonaní koronavírusu opäť trénuje.
Zdroj: instagram R.V.

Letná olympiáda v Tokiu sa presunula na budúci rok. Viete, ako a kde bude prebiehať vaša príprava?

Od januára sme chceli ísť na Kanárske ostrovy, kde pravidelne chodievam v posledných rokoch na zimnú prípravu. Teraz riešime, či nás vôbec pustia a či tam budeme môcť ísť. Slovensko sa stáva červenou krajinou pre štáty Európskej únie, takže by som musel absolvovať desaťdňovú karanténu. Dúfam, že sa to zmení a budeme môcť cestovať bez karantény. Je to v tomto náročné, lebo opäť by som stratil ďalších desať dní kvalitného tréningu. Uvidíme, ako sa opatrenia budú ďalej hýbať, budeme musieť byť flexibilní a sledovať, čo sa deje vo svete a aké budú momentálne nariadenia zahraničných krajín. Keďže triatlon je letný šport, v zimnom období je ťažké sa u nás kvalitne pripravovať na bicykli a v behu.

Takže nejaké plánovanie prípravy dopredu nie je možné?

My si môžeme niečo naplánovať a aj máme naplánovanú klasickú prípravu, ale čo sa bude diať, to momentálne nevieme. Pozitívnou správou môže byť, že v Anglicku sa hovorí o tom, že majú úspešnú vakcínu, ktorá je účinná na 90 percent. To môže pre náš momentálny stav a pre šport znamenať veľa. Môže to pomôcť, aby sme mohli cestovať, aby to bolo bezpečnejšie a aby celý svet mohol fungovať v trochu normálnejšom režime.

V Šamoríne bude pre športovcov zriadené karanténne stredisko, v ktorom sa budú môcť pripravovať na vrcholné podujatia a olympiádu. Pomôže vám to?

Je to výborné z toho hľadiska, že sa tam dá plávať, aj behať sa tam v pohode dá. Karanténne stredisko však triatlonistom nerieši bicykel, keďže by sme nemohli opustiť stredisko. Opäť tam máme jeden šport obmedzený, ktorý nám bude chýbať. Z krátkodobého hľadiska to riešenie môže byť, napríklad, na dva týždne, keďže bicyklovať sa dá aj na trenažéri, ale nie je to žiadna výhra a v porovnaní s riadnou prípravou vonku to nie je ono. K tomu všetkému mám rodinu, moje dieťa chodí do jasiel, o to náročnejšie by pre mňa bolo odísť do karanténneho strediska. Keby som mal 20 rokov, bolo by to o niečo jednoduchšie.