V rozhovore s Tímeou Trajteľovou sa dočítate:

Či cvičí aj počas tehotenstva a čo na to jej lekár
Ako zvláda bežné pohyby a činnosti a či jej musí šnúrky zaväzovať manžel
Kto zariaďoval detskú izbu pre synčeka
Či bude rozmaznávať synčeka a kupovať mu veci luxusných značiek
Či už s manželom majú vybraté meno pre synčeka
Či ju nelákalo nahé fotenie ako pamiatka na tehotenstvo

Ako prebieha vaše tehotenstvo? Ide všetko bez komplikácií?

Prebieha veľmi dobre. Úprimne poviem, že som čakala, že to bude ďaleko horšie, hlavne takto v závere tehotenstva. Myslela som si, že v poslednom trimestri mi tehotenstvo nebude umožňovať toľko vecí, koľko mi umožňuje. Musím zaklopať na drevo, zatiaľ všetko prebiehalo bez problémov. Maličký v brušku rástol a vyvíjal sa, ako mal, ja som celý čas mohla cvičiť a pracovať, aktuálne ešte stále pracujem a to som už v 38. týždni tehotenstva. Dva týždne pred pôrodom fungujem v podstate úplne naplno, behám, skáčem, lietam, zohýbam sa. (smiech)

Cvičíte aj počas tehotenstva v takom objeme a čase ako pred tehotenstvom, alebo ste cvičenie obmedzili?

Zo začiatku som cvičila v takom množstve a čase, v akom som bola zvyknutá. Potom prišli tehotenské nevoľnosti na pár týždňov, takže som zvoľnila tempo, počúvala svoje telo. Keď mi bolo ťažko, veľakrát som síce prišla do gymu s tým, že si idem zatrénovať, ale zistila som, že nevládzem, alebo mi nie je dobre, tak som to nehrotila, zbalila som sa a išla preč. Aktuálne cvičím menej, nie kvôli tomu, že by som nevládala, skôr kvôli tomu, že mám veľa pracovných povinností a väčšinou od rána do večera fungujem, večer sa ešte snažím porobiť niečo doma. Je to náročné skôr časovo, ale cvičenie ako také ide bez komplikácií.

Samozrejme, bolo potrebné prispôsobiť váhy či fyzické vypätie, ktoré musí byť teraz ďaleko nižšie. Cvičenie v tehotenstve by malo byť každej žene príjemné. Malo by ísť skôr o udržanie, než snahu prekonávať svoje limity. Beriem to teda iba ako aktuálny koníček, ktorému sa venujem. Som rada, že môžem cvičiť, hýbať sa a takmer žiadny pohyb mi nevadí. Nepreháňam to však, cvičím skôr s vlastnou váhou, keď mám čas a energiu.

Konzultovali ste s lekárom, či a dokedy je vhodné a bezpečné pre bábätko cvičiť?

Áno, konzultovala som všetko s lekárom. Vždy som vedela, že pokiaľ nebudem mať komplikácie, budem cvičiť počas celého tehotenstva. Samozrejme, hneď na prvej kontrole, keď som vedela, že som tehotná, som chcela zistiť, či je všetko v poriadku. Vravela som lekárovi, že som fitneska, som zvyknutá pravidelne cvičiť a chcela som vedieť, ako to on vidí v rámci môjho tehotenstva a čo mi odporúča. Mám lekára, ktorý tieto veci berie úplne normálne a nesnaží sa cvičenie zakazovať. Naopak, podporil ma, zareagoval tak, že mám robiť, čo mi je príjemné, že bruško a bábätko v ňom mi vždy povie, kedy je dosť. Preventívne som sa túto otázku pýtala aj na ďalších kontrolách, či je ešte stále vhodné cvičiť a či nenastanú problémy. Lekár povedal, že je to v úplnom poriadku a moje tehotenstvo je bezproblémové a že môžem pokračovať vo všetkom, čo mi dovolí telo. Takto to bolo až do konca tehotenstva: cvičila som, cvičím a dúfam, že pôrod prebehne bez komplikácií a budem cvičiť aj naďalej po ňom čo najskôr.

Slovenská fitneska poctivo dokumentuje svoje tehotenstvo, na sociálnej sieti sa rada pochváli aj takýmito zábermi.
Slovenská fitneska poctivo dokumentuje svoje tehotenstvo, na sociálnej sieti sa rada pochváli aj takýmito zábermi.
Zdroj: instagram T.T.

Vaše dokonale vyšportované telo nahradilo tehotenské bruško. Ako s ním zvládate pohyby a bežné činnosti? Musí vám manžel pomáhať s obúvaním topánok či zaväzovaním šnúrok?

Moje bruško nebolo a teoreticky si myslím, že stále nie je také veľké, ako ho majú niektoré ženy. Aj to je moja výhoda, že stále zvládam sama množstvo vecí. Samozrejme, je cítiť, keď žena nosí vpredu pred sebou dlhodobo niekoľko kíl „závažia“. Zmení sa aj stavba tela a všetko je iné. Opäť si však musím zaklopať, pretože fungujem stopercentne, upratujem, môžem sa zohýbať, vstávať bez pomoci. Jediná vec, ktorú sa snažím dodržiavať, je, že nezdvíham ťažké veci. Zo začiatku tehotenstva bolo pre mňa psychicky náročné priznať si, že nemôžem zdvíhať veci a byť plnohodnotný človek. Úprimne, pri sťahovaní som sa cítila menejcenne, ako som nemohla nič zdvíhať a pomáhať chlapom, ako som bola dovtedy zvyknutá.

Zaväzovanie šnúrok však zvládam, pred dvomi týždňami som si ešte robila pedikúru na nohách. Opakujem, bruško nemám také veľké a plus je, že celé tehotenstvo sa hýbem, nemám čas oddychovať. Telo aj hlava sú zrejme tak nastavené, že fungujú a idú na sto percent. Dúfam, že to tak aj zostane posledné dva týždne. Užívam si to, a keď sa ma niekto spýta, ako sa cítim a že to musí byť strašné, odpoviem, že to je naopak a všetko ide ako pred tehotenstvom, akurát mám brucho.

Máte už pre synčeka zariadenú izbu? Kto má toto pod palcom a vyberá zariadenie či hračky – vy či váš manžel?

Izba je už, našťastie, zariadená, začala som s tým pomerne skoro. Do štvrtého mesiaca tehotenstva som dávala dokopy nápady, hľadala som obrázky, ucelila som si koncept, ako by izba nášho dieťatka mala v dokonalom prípade vyzerať. Následne som veci a doplnky do izby začala fyzicky zbierať. Pred mesiacom sme izbičku finálne dokončili a čaká už len na to, keď do nej prinesieme drobca, ktorý však bude zo začiatku, samozrejme, spať pri nás, postieľku máme v spálni. Izbička je však zariadená a myslím, že sa nám pri jej zariadení podarilo dospieť ku spoločnej predstave.

Viac-menej som všetko vyberala ja, môj manžel je taký, že mi vo všetkom necháva voľnú ruku a dôveruje mi. Som za to rada, keďže sa potom môžem vyblázniť a vyberať, lebo ma to nesmierne baví. Vždy sa však s manželom radím, všetko mu ukazujem. V konečnom výsledku to je vždy spoločný výsledok, ale iniciátor, ktorý zariaďuje, vyberá veci a dolaďuje, som ja.

Mnohé známe osobnosti sa po pôrode chvália rôznymi luxusnými doplnkami pre svoje deti. Potrpíte si aj vy na drahé a luxusnejšie značky vecí pre synčeka?

Nepotrpím si na to. Keď sa nad tým zamyslím, nemáme pre synčeka žiadnu luxusnú vec, ak teda rátame svetové značky. Nakupovala som veci pre bábätko v bežných obchodoch, nakupovanie luxusu považujem za zbytočné. Do budúcna možno niečo také synčekovi vyberieme a kúpime, bude to však skôr rarita pri nejakej príležitosti, akou je, napríklad, rodinné fotenie a podobne. Deti však rastú tak rýchlo, že niektoré veci si oblečú prakticky len raz, takže luxusné značky nie sú dôležité a deťom je to absolútne jedno. Zároveň existuje množstvo vecí, ktoré sa dajú kúpiť za priaznivé ceny, takže vyberať luxusné značky nie je potrebné.

Trajteľová má izbu pre synčeka pripravenú, pri jej zariaďovaní mala hlavné slovo.
Trajteľová má izbu pre synčeka pripravenú, pri jej zariaďovaní mala hlavné slovo.
Zdroj: instagram T.T.

Mnohým mužom nevoňajú otcovské povinnosti ako prebaľovanie a podobne. Ako to bude s vaším manželom?

Môj manžel je v tomto absolútne skvelý. Teším sa, že mám pri sebe manžela-parťáka, ktorý bude otec na sto percent. Veľakrát sa smejeme, že je vlastne druhou mamou, pretože v týchto veciach mu absolútne dôverujem. Je extrémne starostlivý a zodpovedný, aj keď s naším synčekom určite budú v budúcnosti niečo vyvádzať a bude veselo. Čo sa týka povinností ako prebaľovanie či kúpanie, verím, že to u nás bude fungovať na sto percent, aspoň mi to manžel tvrdí. Myslím, že to tak aj bude, keď strážime niekomu dieťa, stará sa a funguje stopercentne. Určite budeme obaja pracovať. Samozrejme, ja z domu online, pretože mi to moja práca a moje firmy umožňujú. Občas však, samozrejme, budem synčeka potrebovať postrážiť a zaskočiť, aby som mohla ísť do firmy osobne.

Máte už vybraté meno pre synčeka?

Dúfame, že už máme, pretože v poslednej dobe sme to obmieňali a ešte stále nad tým rozmýšľame a možno do poslednej chvíle aj budeme. Meno teda nechcem hovoriť dopredu, navyše priznám sa, že ja nie som úplne ten typ, ktorý prezrádza tieto veci. Všetko to prežívame spolu, navyše, naše nápady na mená zatiaľ netuší ani naša rodina, ani nikto z našich najbližších priateľov. Bude to teda prekvapenie pre všetkých.

Mnohé športovkyne sa v tehotenstve odhodlali k foteniu pikantných záberov, často úplne nahé, odhodlali sa k tomu, napríklad, tenistky Serena Williamsová či Dominika Cibulková. Vy sa rada pochválite vyšportovanými krivkami a pózovanie pred fotoaparátom vám nerobí problém. Nelákalo vás takéto fotenie ako pamiatka na tehotenstvo?

Priznám sa, že tehotenské fotenie aktov ma vždy lákalo, pretože ako som vždy vravela, pre mňa neexistuje krajšia žena ako tehotná žena, ktorá má bruško a žiari. Vždy som sa na ten moment tešila, keď sa dostanem do plus mínus ôsmeho mesiaca tehotenstva a moje telo bude vyzerať naozaj zrelé a skutočne tehotenské. Takúto pamiatku som chcela, takže tieto fotky som si spravila. Neviem ešte, či ich zverejním, ale určite ich mám na pamiatku. Sú to jediné moje fotky v živote, na ktorých som takto odhalená. Nikdy v živote by som inak žiadne akty nenafotila, ale čo sa týka tých tehotenských, tam som mala vždy jasno, že takú pamiatku by som chcela. Je to pre mňa prípustné a nepovažujem to za vulgárne. Samozrejme, tie fotky musia mať nejakú úroveň.