Či už vnímate šípky ako zábavnú hru, ktorú si radi zahráte s partiou vo vašom obľúbenom podniku pri dobrom pive alebo ako šport, ktorý so sebou prináša skvelú šou a divácky zážitok zo sledovania, šípky dnes zažívajú obrovský boom. Ak by ste si aj vy radi na vlastnej koži vyskúšali jedinečnú atmosféru spojenú s hraním elektronických, tzv. softových šípok, vďaka značke Gambrinus môžete zažiť perfektnú zábavu s priateľmi zapojením sa do amatérskych turnajov určených pre širokú verejnosť. Okrem zaručenej zábavy súťažíte o atraktívne ceny. V tomto článku sa dozviete viac o svetovosti tohto čoraz populárnejšieho športu.

Svetové turnaje

„Steelové šípky sú šport, ktorý sa tradične hrával najmä vo Veľkej Británii, no postupne si získal popularitu aj v iných kútoch sveta. To z neho spravilo celosvetový športový fenomén,“ hovorí Karol Kirchner, predseda Združenia šípkarských organizácií. Medzi najdôležitejšie udalosti roka v tomto športe patria predovšetkým Majstrovstvá sveta profesionálov v šípkach (PDC Wold Darts Championship), ktoré sa každoročne konajú v Alexandrijskom paláci v Londýne a sú organizované Svetovou šípkovou organizáciou (Professional Darts Corporation). „Šampionát PDC je jedným z najsledovanejších šípkových turnajov nielen pre nadšencov tohto športu,“ dodáva Karol Kirchner. Hrdý víťaz si so sebou odnesie 25-kilovú trofej Sida Waddella a peňažnú výhru 500 000 GBP.

Úspechy v tomto roku

Majstrovstvá sveta v šípkach 2020 vyvrcholili grandióznym finálovým zápasom, v ktorom sa stretli svetová jednotka Holanďan Michael van Gerwen a Škót Peter Wright, ktorý z tohto duelu odchádzal s titulom majstra sveta. „Prvýkrát sa táto dvojica stretla vo finále už v roku 2014, kedy Michaelovi van Gerwenovi podľahol Peter Wright 4:7 na sety,“ uvádza Karol Kirchner. Vďaka úspechu na tohtoročnom šampionáte sa Peter Wright v svetovom rebríčku umiestnil na druhej priečke.

Svetové celebrity v šípkach

Historicky najväčšou šípkarskou legendou je anglický šípkar Phil Taylor, ktorý je už aktuálne na dôchodku. „Aj napriek tomu, že jeho meno už nie je umiestnené vo svetovom rebríčku, niet pochýb o tom, že Taylora ľudia jednoznačne vnímajú ako najväčšieho hráča šípok všetkých čias,“ dodáva Karol Kirchner. Phil Taylor má bezprecedentných 79 hlavných titulov šampionátu PDC. Z nich 14-krát zvíťazil na majstrovstvách sveta, navyše z toho osemkrát za sebou.

Aktuálna svetová jednotka, Michael van Gerwen, má za sebou mimoriadnu kariéru, počas ktorej sa presadil ako jeden z najväčších svetových velikánov tohto športu. Šípkam sa začal venovať, keď mal iba 13 rokov. V roku 2006 vtedy 17-ročný Michael zvíťazil ako najmladší v histórii v prestížnom britskom turnaji Winmau World Masters. Michael si splnil svoj sen stať sa majstrom sveta, keď vo finále Majstrovstiev sveta v šípkach v roku 2014 porazil Petra Wrighta. „Holandské eso zvíťazilo na Majstrovstvách sveta v šípkach aj v rokoch 2017 a 2019, vďaka čomu si Michael na svoje konto pripísal titul trojnásobného majstra sveta,“ dopĺňa Karol Kirchner. Celkovo vyhral 41 veľkých turnajov. Michael Van Gerwen je po Philovi Taylorovi druhým najúspešnejším hráčom histórie.

Úspech slovenských hráčov

Organizácia PDC organizuje aj majstrovstvá sveta národných dvojíc. Na tento turnaj je pozvaných 32 dvojíc z 32 krajín. Vybojovať si miesto v prvej 32-ke je veľmi komplikované a finančne náročné. „Vyžaduje si to absolvovať viacero turnajov, na ktorých je potrebné získať dostatočný počet bodov, aby sa dvojica hráčov z jednej krajiny vošla do prvej 32-ky a kvalifikovala sa na tento turnaj. Doposiaľ sa to Slovákom podarilo iba raz a to v novembri 2010, keď Slovensko reprezentovali Peter Martin spolu s Otom Zmelíkom,“ dodáva Karol Kirchner.

Chcete si šípky skúsiť aj vy?

Hľadáte miesto, kde by ste sa spolu s partiou priateľov zabavili pri hraní šípok? Amatérske tréningy môžete ľahko premeniť na účasť v turnaji a super výhry od značky Gambrinus. Ak máte svoj tím a ste odhodlaní zažiť skvelú zábavu s jasným cieľom zvíťaziť, neváhajte sa prihlásiť do turnaja! Stačí si len vybrať podnik, ktorý je zapojený do projektu Gambrinus šípkari, objednať si pivo pre celú partiu a môžete sa pustiť do tréningu. Súťažíte aj o vecné ceny či jedinečnú šancu vyhrať až 4 000 EUR! Všetky informácie o turnaji, prihlásených podnikoch a prihlášku nájdete na www.sipkari.sk.