Kolotoč domácich podujatí odštartujú Špeciálne olympiády Slovensko vo februári na Štrbskom plese, kde sa stretnú tí najlepší na reprezentačnom zimnom sústredení. Zjazdoví lyžiari sa zdokonaľujú v jazde medzi bránami, bežeckí lyžiari a bežci na snežniciach v kondícii. Cieľom sústredenia bude aj to, aby sa športovci spolu dobre cítili a aby sa ako kolektív pred Svetovými zimnými hrami v Kazani 2023 lepšie spoznali. „A hneď na jar nás čaká šnúra Majstrovstiev Slovenska – floorbal, stolný tenis, futbal, tenis, či atletika,“ doplnila Martina Gogolová, športová riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.

Špeciálne olympiády Slovensko v roku 2022 s plným kalendárom
Špeciálne olympiády Slovensko v roku 2022 s plným kalendárom
Zdroj: Special olympics

Z organizačného hľadiska budú pre Špeciálne olympiády Slovensko najdôležitejším podujatím Majstrovstvá Európy v triatlone. Malo by sa ich zúčastniť viac ako 20 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením aj z krajín mimo Európy. ,,Spolu s organizátorom x-bionics sphere a The Challenge Family je to po prvýkrát v histórii Európy, kde naši športovci budú súčasťou tak významného medzinárodného podujatia. Triatlon sa tak stáva pilotným športom v inklúzii na našom území. A v spolupráci s x-bionics sphare sa budeme snažiť z majstrovstiev vybudovať tradíciu,“ hovorí Eva Gažová, národná riaditeľka.

Pre slovenských športovcov budú najväčším domácim podujatím v júni Národné letné hry Špeciálnych olympiád v Banskej Bystrici. ,,Súťažiť budú v atletike, plávaní, v stolnom tenise, tenise, gymnastike, bowlingu a v jazde na kolieskových korčuliach. Pre našich športovcov sú národné hry aj veľkou spoločenskou udalosťou s otváracím ceremoniálom a slávnostným oceňovaním,“ zdôraznila Dominika Nestarcová, prezidentka Špeciálnych olympiád Slovensko.

Špeciálne olympiády Slovensko v roku 2022 s plným kalendárom
Špeciálne olympiády Slovensko v roku 2022 s plným kalendárom
Zdroj: Special olympics

Slovensko budú v roku 2022 reprezentovať športovci s intelektuálnym znevýhodnením aj na medzinárodných podujatiach. V Berlíne sa predstavia triatlonisti, gymnastky a golfista. Na Malte stolní tenisti, atléti a plavci. Na prelome júla a augusta 2022 bude ženský unifikovaný futbalový tím obhajovať zlato na prestížnom turnaji v americkom Detroite. ,,Okrem športu doma a v zahraničí sme zapojení aj do 4 medzinárodných projektov Európskej únie,“ uzavrela Veronika Sedláčková, projektová manažérka.