Medzinárodný olympijsky výbor pred pár dňami napokon predsa len povolil pokľaknutie olympionikom pri vstupe na športoviská, alebo pred štartom jednotlivých súťaží. Zrušili tak desiatky rokov zaužívané zvyky, na základe ktorých by sa nemalo byť povolené podporovať politické a iné protestné formy.

Toto rozhodnutie vyvolalo v športovej obci pohoršenie a nestretlo sa s pochopením ani v očiach verejnosti. Medzinárodná plavecká federácia vyhlásila, že akonáhle vyjdú plavci na plochu bazénu, majú akékoľvek prejavy zakázané. S podporou „Black Lives Matter“ nesúhlasia ani naši legendárni olympionici. „Poviem na rovinu, že šport a politika by sa nemali miešať. Osobne by som to celé zakázal. Podľa mňa najväčšia reklama ide cez šport a niekedy ide o veľké zneužívanie športovcov, čo môžeme vidieť aj teraz. Pokiaľ ide o mňa, tak by som si nepokľakol, pretože ide o politiku,“ rozhorčoval sa legendárny slovenský kanoista Juraj Tarr.

Podobný názor zdieľa aj dvojnásobná olympijská víťazka vo vodnom slalome Elena Kaliská. „Myslím si, že keď sa koná olympiáda, tak by to malo byť zamerané v prvom rade na šport. Ide o športový sviatok, nie o podporu politických názorov a presvedčení. Ak si však športovci pokľaknú, tak je to už ich vec a ich rozhodnutie. Ťažko sa mi to hodnotí, či je to dobré, alebo zlé. Je to každého človeka osobná vec,“ prezradila pre Šport24.sk.

Omnoho jednoznačnejší názor na túto dlhodobo celosvetovo diskutovanú problematiku má šéf Slovenského olympijského výboru. „Moje stanovisko je verejné, ani sa za neho nehanbím. Sú olympijské hry a toto podujatie uchráňme od takýchto politických prejavov. Využívajme ho inde, nech každý vyjadruje svoj názor, je to jeho slobodná vôľa, ale nie na olympiáde. Nepatrí to tam a nie som vôbec tohoto nadšencom,“ povedal pre Šport24.sk Anton Siekel.