Szauder viedol slovenskú reprezentáciu v rokoch 2013 až 2018 a hoci dosiahol maďarský tréner s našimi zverencami množstvo úspechov, už počas jeho pôsobenia sa množili rôzne podnety. Uznávaný odborník sa mal často správať nemiestne a najnovšie ho obvinila štvorica kanadských akvabel zo šikanovania, obťažovania či nemiestnych poznámok. Na Slovensku je známy prípad talentovanej Viktórie Reichovej, ktorá sa pred rokmi dostala do sporu so Slovenskou plaveckou federáciou (SPF) po tom, čo stratila štatút reprezentanta. 

Reichová sa obrátila na Športový arbitrážny súd (CAS), ktorý jej dal za pravdu. Podľa jej mamy dostala vtedy talentovaná športovkyňa pokarhanie „za to, že plnila príkaz svojho trénera a trénovala vylepšenú zostavu sóla, s ktorou dosiahla výborné umiestnenie v zahraničí“.

Dominujú poznámky o vzhľade
Športovci v prieskumu uviedli, že sa stretli s viacerými formami neprijateľných prejavov. Až 23,61% z nich uviedlo nevhodné poznámky o fyzickom vzhľade, dotieravé otázky uviedlo 19,44% opýtaných a na treťom mieste (16,67 %) boli vtipy so sexuálnym podtónom, pri ktorých sa necítili komfortne.

Na celú záležitosť si pamätá aj bývalá akvabela a v súčasnosti trénerka Lívia Allárová. „Do priameho kontaktu so Szauderom som neprišla, ale bola som v celom tom dianí, keď Reichovú vyhodili z reprezentácie s tým, že pán Szauder urobil voči nej nejaké písomné kroky. Postavila som sa vtedy za ňu s jej rodičmi a naším plaveckým oddielom, že to čo sa deje voči nej, je diskriminačné, že sú to útoky pomsty,“ prezradila pre Šport24.sk.

Tento prípad ilustruje, že aj v našom športe sa dejú rôzne neprávosti a dokázal to tiež prieskum SOŠV. „Nemôžeme si zakrývať oči pred problémom zneužívania a obťažovania a tváriť sa, že v slovenskom športe neexistuje. Aj náš prieskum jasne ukazuje, že športovci sa s týmito problémami stretávajú,“ povedala marketingová riaditeľka SOŠV Kristína Czuczová a iniciátorka projektu Šport v bezpečí.

Longová: Doba je divoká

Opýtali sme sa aj našich aktívnych športovcov, či majú s niečím podobným osobné skúsenosti. Šprintér Ján Volko uviedol, že nezažil žiadnu formu diskriminácie ani iného útlaku, rovnako tak aj strelkyňa Zuzana Rehák-Štefečeková. Lukostrelkyňa Alexandra Longová taktiež nič obdobné nezažila. „Myslím si však, že táto doba je divoká a celkovo deti od útleho veku prejavujú svoj názor, rodičia ich nechávajú a potom môže dôjsť k šikane, čo následne môže niekomu ublížiť. Sledujem, že sa to deje, no ja našťastie nemám takúto skúsenosť,“ povedala nám Longová.