VIDEO Kuzminovú okrem streľby zničila jedna vec: Nasťa utiekla spred kamier!

Aké máte pocity pred vašou „olympijskou premiérou“?

„Cítim veľkú zodpovednosť. Je to pre mňa obrovská škola, olympijské hry sú výnimočné podujatie.

Ste prvým mužom slovenského športu. Venovali ste sa niektorému aj aktívne?

Venoval som sa džudu. Najskôr na klubovej úrovni, potom v rámci slovenského zväzu a neskôr aj ako poradca prezidenta Európskej únie džuda.

A ku ktorému zimnému športu máte najbližší vzťah? Na čo sa v Pjongčangu najviac tešíte?

Samozrejme, ako každý Slovák, som fanúšikom hokeja. Tiež mám rád lyžovanie, nezmeškám jedinú príležitosť pozrieť si prenos z tohto športu. Rovnako tak biatlon. Budem sa snažiť navštíviť vystúpenie každého jedného slovenského športovca a všade budem držať palce.

Prvé slová utrápenej Kuzminovej po zbabranej obhajobe: TOTO zničilo moje nádeje na úspech

Neobávate sa počas olympijských hier bezpečnostnej situácie? Na Kórejskom polostrove panuje dlhodobé napätie. Južná a Severná Kórea sú roky prakticky na prahu vojny...

Nepoviem, že sme mali obavy, ale boli sme veľmi pozorní a veľmi opatrní. Máme aktuálne informácie od organizátorov a tiež z Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a národných olympijských výborov. Nemám pocit, že by sme čokoľvek podcenili a niečo by nás mohlo prekvapiť. Tieto krajiny dlhodobo žijú v istom napätí, ale olympijské hry sú výborná príležitosť, ako toto napätie tlmiť.

Anton Siekel.
Anton Siekel.
Zdroj: repro foto

Zákaz štartovať v Pjongčangu dostali dopingovom škandále viacerí ruskí športovci. Ďalší, ktorí splnia prísne antidopingové pravidlá, budú o medaily bojovať pod neutrálnou vlajkou, bez štátnej hymny či národného oblečenia. Vy ste toto rozhodnutie kritizovali. Prečo?

Vyjadril som ľútosť nad tým, že rozhodnutie zasiahne samotných športovcov. Som si istý, že olympijské hry sú pre nich najvyššou métou. Pre športovca je najväčším zážitkom počuť svoju hymnu a vidieť vlastnú vlajku stúpať na stožiar. Viem si predstaviť, že toto postihnutie tu už nemuselo byť. Ale rešpektujem rozhodnutie MOV a som rád, že ruská strana sa bude môcť zúčastniť olympijských hier.

 

FOTO Nahými zábermi roztopia všetky ľady: Toto sú najsexi športovkyne olympiády, nechýba medzi nimi Slovenka!

Koľko cenných kovov si trúfate priniesť z Južnej Kórey?

To je jedna z najťažších otázok. Veľké nádeje vkladáme do Nasti Kuzminovej, Petry Vlhovej, Veroniky Velez-Zuzulovej. S napätím budeme sledovať aj našu hokejovú reprezentáciu, či sa jej na olympijskom turnaji podarí prekvapiť.

Vďaka svojim podnikateľským aktivitám máte bohaté skúsenosti s ázijským kontinentom. Akí sú Juhokórejci, na čo sa športovci a návštevníci olympiády môžu tešiť?

Podnikám v Indonézii, Singapure, na Srí Lanke, aj v samotnej Južnej Kórei som bol viackrát. Je to technologicky vyspelá krajina a veľmi si zakladajú na tom, aby všetko fungovalo. Počas olympiády to pre nich navyše bude otázkou národnej prestíže. Športoviská a celá infraštruktúra budú veľmi dobre pripravené. Možno budeme prekvapení, aká rôznorodá je ich kuchyňa. Naši športovci a fanúšikovia budú mať možnosť ochutnať niečo, čo pre Európanov nie je celkom bežné. (úsmev) Predpokladám, že táto olympiáda zanechá vo všetkých, ktorí sa jej budú môcť zúčastniť, veľmi dobrý dojem ešte na dlhé roky.