V našej histórii bol šport vždy zaradený pod ministerstvo školstva a ako aj v jeho úplnom názve, aj v reálnom živote je šport na jeho chvoste. Úzko to súvisí aj s osobou rezortného ministra, či má záujem niečo v prospech športu zmeniť. Kým doteraz boli väčšinou ministrami akademicky vzdelaní ľudia, pri súčasnom „kaderníkovi s pochybnou diplomovkou“ sa široká športová obec nádejala, že by mohol byť voči nej viac ústretový. Zbytočne.

Záujem nie je ani debatovať na tému samostatného ministerstva pre šport, pričom príklad by sme si mohli vziať z Poľska, kde ho už vytvorili dávnejšie a pridružili k nemu aj turistický ruch. Aj Rakúšania vyňali šport spod školstva a pridružili ho, vzhľadom ku germánskej tradícii, k ministerstvu obrany. Aj tam sa športu dostáva viac peňazí ako u nás.

Ministerstvo športu?

V slovenskom parlamente sedí päť známych športovcov, ktorí si po úspešnej kariére zvolili pokračovanie v politike. V otázke vytvorenia samostatného rezortu sa však nezhodnú. „To je skôr otázka na najvyššie miesta. Ja osobne v tom vôbec nemám jasno a o tom, či by jeho zriadenie bolo dobré alebo nie, môžem len polemizovať. Mohlo by to byť totiž kontraproduktívne, najmä, ak by išlo o prerozdeľovanie peňazí. V súčasnosti je totiž náročné byť spravodlivý, vždy sa bude cítiť niekto ukrivdený,“ poznamenal poslanec Smeru Dušan Galis.