Za iných okolností by sa počas jej pohrebu v Prahe zišli tisícky fanúšikov atletiky a samotnej legendy. Lenže nakoniec sa s ňou v strašnickom krematóriu rozlúčilo podľa iSport.cz len niekoľko osobností. Splnomocnenec pre šport Milan Hnilička, predseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval, držiteľka svetového rekordu na 800 metrov Jarmila Kratochvílová či olympijská šampiónka z Turína 2006 Kateřina Neumannová. Nebyť pandémie koronavírusu, tak by ich bolo viac.

Pohreb bol aspoň z časti taký, aký si ho naplánovala. Vo vrecku mala Zátopková popol milovaného manžela. Pri truhle stála fotografia z ateliéru Jana Saudka a čestnú stráž držali vojaci. Jeden z nich bol dokonca pri truhla jej manžela Emila, ktorý umrel pred 20 rokmi. Do neba odchádzala za tónov Vojenského umeleckého súboru.

„Nechcela, aby jej odchod z tohto sveta bol spojený so žiaľom. S Emilom sa životom presmiali a prespievali. Milovali ľudové pesničky a niekedy nemohol pri tom chýbať štamprlík slivovy alebo Modrý Portugal,“ hovoril na pohrebe športový komentátor Štepán Škorpil. Keď nebezpečenstvo koronavírusu pominie, tak sa s pani Danou rozlúčia ešte raz a omnoho pompéznejšie. Najprv s omšou v Brevnenskom kláštore a nakoniec jej popol uložia vedľa manžela na Valašskom Slavíne v Rožňove pod Radhoštěm.

 

Zábery z pohrebu legendárnej Zátopkovej si pozrite vo FOTOGALÉRII!