Hoci sa voľby už dávno skončili, ešte stále nie je jasné, kto sa stane novou hlavou USA. Posledné správy hovoria o tom, že bližšie k prezidentskému úradu má demokrat Joe Biden, no súčasný prezident Donald Trump už pohrozil, že nechá prepočítať hlasy v kľúčových štátoch, respektíve žiada o ich zastavenie a obráti sa na Najvyšší súd. Aj vďaka tomu vládne v Spojených štátoch napätá atmosféra. 

Plavkyňa Karolína Hájková, ktorá študuje na Havajskej univerzite, takisto vníma napätú situáciu. „Je tu o tom v posledných dňoch veľká debata. Pokiaľ ide o moje postavenie, voľby výrazne neovplyvňujú moje štúdium ani trénovanie, ale určite pociťujem napätie, ktoré tu panuje,“ prezradila dvojnásobná učastníčka majstrovstiev sveta pre Šport24.sk. 

Medzi domácimi sú ale vášne oveľa väčšie. „Medzi mojimi americkými kamarátmi a ďalšími plavcami to vrie. Debaty, v ktorých každý drží svoju stranu, sú v posledných dňoch bežné, vďaka čomu tu panuje silná atmosféra. Pokiaľ ale ide o trénerov a známych, väčšina z nich si drží svoje rozhodnutie pre seba,“ priblížila špecialistka na znak dianie na ostrovoch v Tichom oceáne. Na Havaji uspel s výrazným náskokom Biden, čo slovenskú športovkyňu neprekvapilo. „Väčšina súhlasí práve s ním a ide proti Trumpovi,“ dodala Hájková.

Nepokojov sa neobáva

Mnohí sa aj kvôli útočnej rétorike Trumpa obávajú protestov a nepokojov po celých Spojených štátoch. Na Havaji, ako sa na dovolenkovú destináciu patrí, panuje skôr pokoj. „Tu sa nikto na protesty ani nepokoje nepripravuje, takže sa cítim úplne bezpečne,“ prezradila Hájková.