Talentovaný pretekár začal pociťovať prvé príznaky ochorenia počas víkendu. „Objavili sa v nedeľu ráno. Mal som mierne bolesti svalov, ale nebral som to vážne, pretože sme mali ťažký tréning. Počas obeda som však prestal cítiť chute a stratil som čuch. Začal som sa obávať a ochorenie sa prejavovalo ešte viac počas večere, tak som to oznámil trénerovi,“ povedal pre Šport24.sk Kazimír.

Celú šamorínsku bublinu následne pretestovali a športovcov odizolovali na svojich izbách. Hoci väčšine vyšli negatívne testy (ochorenie sa môže prejaviť až neskôr), Kazimír priznal, že bol v kontakte prakticky s celou bublinou a nápad poslať všetkých športovcov domov nepovažuje za šťastný. „Myslím si, že to bolo zlé rozhodnutie, keďže aj tí negatívni boli v kontakte s pozitívnymi a niektorí s nimi dokonca bývali na izbe. V tomto spravili veľkú chybu a mali nás tam nechať všetkých,“ tvrdí mladý plavec a na otázku, či im x-bionic sphere ponúkol možnosť stráviť karanténu priamo v areáli za 60 eur na deň, dodal stručne: „Áno, je to tak.“

FOTO odchodu športovcov zo Šamorína nájdete TU!

Takáto cena pre mnohých rodičov vôbec nie je nízka a aj preto prakticky nikto nevyužil možnosť stráviť karanténu priamo v olympijskom tréningovom centre, kde sa športovci mohli v bubline pripravovať bez obmedzení a nákazu koronavírusom nemuseli riešiť, no realita sa ukázala byť úplne iná. Kazimír trávi karanténu aj s ďalšími dvoma plavcami v apartmáne na Donovaloch. Do kontaktu s rodičmi, našťastie, neprišli. „Do Šamorína nám doniesli auto, ktorým sme sa sami odviezli priamo na Donovaly, takže sme s nikým do kontaktu neprišli,“ opisuje Kazimír odchod zo Šamorína. Mnohých ďalších športovcov však prišli osobne vyzdvihnúť ich rodičia, ktorí sa tak vystavili riziku nákazy.

 

Dokým neprišlo k problému s nákazou, 19-ročný plavec si bublinu v Šamoríne pochvaľoval. „Podmienky sú tam v podstate na olympijskej úrovni, mali sme prípravu na preteky, ktoré sa mali v bubline uskutočniť 19. februára. Chceli sme zaplávať osobné rekordy a zlepšiť si časy, no teraz čakáme, čo bude ďalej s celou bublinou,“ uviedol a priznal, že do x-bionic sphere by sa po vyliečení z koronavírusu rád vrátil. „Určite sa tam chceme vrátiť, aby sme mohli pokračovať ďalej v príprave,“ zaželal si Kazimír, ktorý je tiež presvedčený, že choroba sa do Šamorína dostala kvôli športovcom, ktorí ju už raz prekonali, no ešte neuplynula lehota 90 dní, počas ktorých ich podľa vyhlášky nemusia testovať PCR testami. 

Otec: Nakazili mi syna a ešte im mám platiť?

Hlavou nad celou záležitosťou krúti aj otec slovenského plavca. Podľa jeho slov doplácal na život v bubline za svojho syna 350 eur a zvyšok platila Slovenská plavecká federácia. Nechápe však, prečo stredisko v Šamoríne chcelo peniaze za čas strávený v karanténe, keďže pozitívny človek v nej má stráviť až 10 dní, čo by vyšlo na 600 eur. „Ja som tam poslal zdravého syna, zaplatil som za to a on sa tam nakazil a ešte by som im mal platiť ďalších 600 eur za to, že ho dajú do karantény, keď sa nakazil u nich. To by už malo byť ako gesto ospravedlnenia, že je to naša chyba, tak vám ponúkame karanténu zadarmo. Samozrejme, takmer všetci odišli preč, nikto si za karanténu platiť nechce,“ povedal nám rozhorčený Ján Kazimír. Oslovili sme aj stredisko x-bionic sphere, to sa však do času publikovania článku nevyjadrilo.