The Times cituje jedného z popredných členov japonskej vlády, ktorý tvrdí, že hlavným cieľom je pripraviť mesto na úspešnú kandidatúru v roku 2032. Japonská vláda sa mala v tichosti dohodnúť na úplnom zrušení olympiády. „Nikto to nechce povedať ako prvý, lebo je to veľmi ťažké,“ vyhlásil zdroj z prostredia vlády.

Organizátori aj Medzinárodný olympijský výbor trvajú na tom, aby sa hry uskutočnili. „Ak sa v USA a Európe začne masívne očkovať, myslím si, že nie je pochýb o tom, či to bude mať pozitívny vplyv na hry. Nevyrieši to však všetko. Veríme očkovaniu, ale na druhej strane by sme sa nemali spoliehať len naň,“ vyhlásil výkonný riaditeľ Tokyo 2020 Toshiro Muto. Prezident Tokyo 2020 Yoshiro Mori zas povedal, že rozhodnutie o konaní sa olympijských hier padne skôr, ako sa začne štafeta s olympijskou pochodňou.

Predstavitelia japonskej vlády v piatok dementovali informácie, že sa kabinet pre pandémiu koronavírusu dohodol na zrušení olympijských hier v Tokiu. Reagovali tak na správu britského periodika The Times, podľa ktorej sa už v zákulisí rozhodlo, že hry v tomto roku nebudú a Tokio sa bude uchádzať o ich znovupridelenie v najbližšom voľnom termíne.

Zástupca kabinetu Manabu Sakaj na tlačovej konferencii označil tieto správy za nepravdivé. "Samozrejme, že musíme brať do úvahy aktuálnu situáciu vo svete a v istom momente budeme musieť definitívne rozhodnúť. Dovtedy však bude japonská vláda robiť všetko, čo je v jej silách, aby sa hry uskutočnili," uviedol Sakaj v reakcii na článok z The Times, ktorý sa odvolával na nemenovaný vysokopostavený zdroj.

Olympijské hry v Tokiu už museli pre pandémiu o rok odložiť, uskutočniť by sa mali v novom termíne 23. júla až 8. augusta 2021. Paralympiáda má odštartovať 24. augusta, pripomenula agentúra DPA.