Mokošová získala v decembri na viackrát odloženom kontinentálnom šampionáte historický bronz pre Slovensko, keď sa jej zadarilo na bradlách. Vo Švajčiarsku ju však čaká väčšia konkurencia. Pre mnohé gymnastky budú navyše ME úplne poslednou šancou kvalifikovať sa do Tokia a prídu maximálne pripravené. Slovenka podujatím iba odštartuje sezónu.

Jej vrcholom bude olympiáda, ale budú v nej aj októbrové majstrovstvá sveta v japonskom Kitakjúšu. "Gymnastika je nevyspytateľná. Je veľmi ťažké mať vrchol sezóny v decembri, v lete na olympiáde a aj teraz v apríli. Zdravotne na tom momentálne nie som veľmi dobre, takže sme zvažovali, či štartovať," povedala Mokošová.

Členka Slávie UK Bratislava bude cvičiť na šampionáte bez väčšieho tlaku. Olympijskú miestenku má už od MS v Stuttgarte v roku 2019. Môže si tak dovoliť aj skúšať nové cvičebné prvky. "Chcem byť čo najvyššie, postúpiť do finále. Bude to prvá súťaž sezóny. Otvorí nám oči, zistíme, ako pokračuje príprava. Na bradlách máme jeden nový prvok, je to trošku riskantné, ale uvidíme, risk je zisk. Je najvyšší čas ukázať to. Prejdeme si všetky zostavy, aby sme vedeli, ako nám to sedí, ako to celé napreduje smerom k olympiáde. To je pre mňa o tri mesiace naozaj vrchol tejto sezóny."

Mokošová je jedinou slovenskou reprezentantkou na šampionáte, ktorý sa bude konať za prísnych opatrení bez prítomnosti divákov. Náradia v Bazileji si premiérovo vyskúšala v pondelok. "Barbora si potrebovala zvyknúť na bradlá, ich pružnosť a svetlo v hale. Novú zostavu predviedla až na druhý pokus, celým viacbojom pódiového tréningu však prešla bez väčších zaváhaní. V kvalifikácii bude súťažiť až v záverečnom štvrtom slede. Na každom náradí bude štartovať osem výborných pretekárok, bude to náročné. S dnešným tréningom však je veľká spokojnosť," povedal podľa webu Slovenskej gymnastickej federácie (SGF) tréner Martin Zvalo.

Mokošová vstúpi do kvalifikácie v stredu o 18.30 a absolvuje kompletný viacboj. V prípade postupu medzi 24 najlepších ju čaká finále viacboja v piatok. Boje o cenné kovy sú na programe cez víkend. Osmička najlepších žien na bradlách a preskoku sa predstaví v sobotu, vyvrcholenie prostných a na kladine je na programe v nedeľu.

ME v Bazileji - program:
  • streda 21. apríla: kvalifikácia žien (10.00, MOKOŠOVÁ v 4. slede od 18.30, začína na kladine)
  • štvrtok 22. apríla: kvalifikácia mužov (10.00)
  • piatok 23. apríla: finále viacboja - ženy (13.30), muži (17.15)
  • sobota 24. apríla: finále na náradiach (13.30, ženy - preskok, bradlá)
  • nedeľa 25. apríla: finále na náradiach (13.00, ženy - kladina, prostné)