Ide o obrat v porovnaní s pondelkom, keď sa očakávalo, že živel dorazí na juhozápad. Možné je aj to, že bude pokračovať na východ a Japonsku sa vyhne úplne. "Na hlavnom ostrove Honšu bude výdatne pršať už od piatka, najhoršie počasie príde v sobotu a nedeľu," povedal predstaviteľ JMA Jošinori Muira pre agentúru AFP. Hagibis je momentálne klasifikovaný v najvyššej kategórii JMA s nárazmi vetra do 270 kilometrov za hodinu. V najbližších dňoch by mal zoslabnúť a cez víkend podľa predpovede dosiahne druhú najvyššiu kategóriu na šesťdielnej stupnici.

Ak terajšia predpoveď vydrží, tajfún neohrozí víkendové zápasy na ostrove Kjúšu (Fukuoka: Írsko - Samoa, Kumamoto: Wales - Uruguaj), ale dve stretnutia v Jokohame. V sobotu sa medzi Anglickom a Francúzskom rozhodne o víťazovi C-skupiny, o deň neskôr si hostiteľská krajina môže proti Škótsku zabezpečiť historický postup do štvrťfinále. "Je ešte priskoro, aby sme odhadli dráhu a účinok tajfúnu. Máme však rozsiahly záložný plán," ubezpečili organizátori, ktorí môžu v prípade potreby presunúť zápasy do iných dejísk, šampionát sa hrá na dvanástich štadiónoch.

Pokiaľ by sa však niektorý súboj predsa len nemohol uskutočniť, do tabuľky sa započíta ako remíza 0:0. To by znamenalo, že v "céčku" obsadí prvé miesto Anglicko a Japonsku pripadne prvenstvo v A-skupine.