Franziska mala len 11 rokov, keď hranica rozdeľujúca Berlín padla. Vtedy ešte dobre nechápala, čo sa deje okolo nej, ale jej rodičia a so starším bratom sa intenzívne zapájali do demonštrácií. „Nechápala som tomu. V televízii som videla mnoho ľudí, rôzne vlajky a v strede veľký múr. Predtým som sa nikdy nedostala z východného bloku do „kapitalistického sveta“. Na dovolenkách sme boli v Bulharsku, Rumunsku, Maďarsku alebo pri Severnom mori. Nemala som ani poňatia, či Španielsko alebo Taliansko vyzerá inak,“ porozprávala van Almsicková pre Večernji list.

Na športovom dôchodku van Almsicková celebritou, ktorá nechýba na prestížnych galavečeroch.
Na športovom dôchodku van Almsicková celebritou, ktorá nechýba na prestížnych galavečeroch.
Zdroj: Getty Images

Desaťnásobná olympijská medailistka vyrastala v dome len 150 metrov od múru rozdeľujúci Berlín. „Vždy som sa chcela pozrieť, čo je za ním. Bol súčasťou našej školy. Raz ma aj v škole pokarhali za to, že som sa ho snažila prekopnúť loptou. Riaditeľ mi povedal, že je to zakázané a ja som nechápala prečo. Vôbec som nevedela, čo sa deje na druhej strane, lebo okná na škole otočené tým smerom sme mali zamaľované na bielo,“ vysvetlila bývalá plavkyňa.

Život vo východnom bloku jej zasahoval aj do športovej kariéry. „Tréneri nám hovorili, aby sme sa nerozprávali s Belgičanmi, Francúzmi alebo Talianmi, ale máme sa priateliť s Rumunmi, Poliakmi alebo Juhoslovanmi,“ priznala. Práve fakt, že sa otvorila brána na západ jej v kariére pomohol. „Vedela som, že v bazénoch na východe sa používa viac chlóru, ale neboli to práve bazény, ktoré ma revolúcii nadchli. Bolo to jedla a strava. Zmenila som ju úplne, keďže som musela jesť ako plavec veľa. Najviac ma však zaujal výber, farby a množstvo jedla,“ nadchla sa pre západ Almsicková.

Franziska van Almsicková má z olympijských hier desať medailí.
Franziska van Almsicková má z olympijských hier desať medailí.
Zdroj: Getty Images

Podľa športovkyne prevrat zaskočil hlavne ľudí z východu a sama čakala, že splynutie so „západniarmi“ bude jednoduchšie a bude mať milšiu podobu. „Na olympiáde v Barcelone 1992 sme mali obrovskú a silnú výpravu, napriek tomu si zjednotené strany napriali. Mala som šťastie, že som bola vtedy taká mladá. Prvý rok to bolo veľmi ťažké. Na východných športovcov ostatní ukazovali prstom a hovorili, že dopujú. Zlúčenie sme mohli zvládnuť oveľa lepšie,“ zhodnotila Franziska.