Svojou prítomnosťou prišli deti pri úvodnom zápolení na ZŠ s MŠ Za Kasárňou v bratislavskom Novom Meste podporiť aj olympijskí víťazi Michal Martikán a Anastasia Kuzminová. Majsterka sveta z úvodu roka 2019 ukončila v lete kariéru a slovenský ženský biatlon sa ihneď ocitol v kríze. Naplno sa prejavila úzka členská základňa a pre choroby a zranenia v tejto sezóne ešte Slovenky nenastúpili do štafety.

"Musíme začať odznova, úplne od malých detí. Preto sme prišli na základné školy. Musíme nájsť talenty, vybudovať úplne novú generáciu, pretože momentálne vidím na Slovensku veľkú priepasť," povedala kandidátka na Športovca roka.

 Slovensko dlhodobo zlyháva pri výchove športovcov. Úspechy sa skôr hodnotia ako systémový omyl. "Najlepšia cesta je práve zobrať si deti, ktoré majú chuť venovať sa športu, majú charakter a chcú bojovať. Najprv s nimi pracovať na úrovni školy, no potom ich treba podchytiť a rozvíjať ich talent. Treba im vytvoriť komfortné podmienky, aby sa nezľakli pri prechode na vyššiu úroveň. O desať rokov potom budeme môcť postaviť štafetu už s istotou, že bude podávať kvalitné výkony," dodala Kuzminová.