Ako prvý krasokorčuliar histórie ste na olympiáde dostali štyri „šestky“, v tom istom roku na MS 2002 v Nagane dokonca až šesť za krátky program. Čo považujete za svoj najväčší úspech?

Nič z toho. Najväčším cieľom a snom bolo pre mňa získať zlatú olympijskú medailu. Úprimne vám poviem, nikto by si nepamätal, ako ste korčuľovali – a to už na druhý deň. Po zisku zlata sa okolo vás zomelie toľko vecí, že samotný priebeh jázd už nikoho nezaujíma. Aj keby ste dostali zlé známky. Ak to však porovnám, je to ako rozbaliť si sladkosť. Niektorá je poliata čokoládou, iná má vo vnútri ovocnú náplň. Takže som nedostal len obyčajnú maškrtu, ale sladkosť plnú prekvapení. Spomínané „šestky“ osladil moje zlaté medaily.

Nedávno ste na sociálnych sieťach zverejnili poriadne ostré vyjadrenie za to, že vašim krajanom neumožnili štart na OH v Pjongčangu. Ste Rus, ktorý žil sedem rokov v USA. Beriete to ako politické rozhodnutie?

Jednoznačne! Bol som ticho, keď padlo predošlé rozhodnutie o všeobecnom zákaze pre jednotlivé federácie, pretože neviem presne, ako je to v ostatných športoch a viem si predstaviť, že u niektorých pretekárov mohlo ísť o doping. Lenže nariadenie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) spred pár dní o zákaze štartu pre jednotlivých športovcov bola silná káva. Tanečníka na ľade Ivana Bukina a krasokorčuliarku Kseniu Stolbovovú poznám dobre ako vlastných rodičov. Som si istý nie na 100 percent, ale na 1 000 percent, že sú čistí. Poznám tiež pána Šipulina (biatlonista, brat Anastasie Kuzminovej – pozn. red.). Testovali ho tisíckrát a nikdy nezistili, že by sa niečím previnil. A teraz mu zakážu olympiádu! To je čistá politika.

Hviezdny krasokorčuliar Jagudin EXKLUZÍVNE: Sabovčík je kamarát, Pľuščenko nie!

Vnímate teda rozdiel medzi oboma typmi zákazov?

Áno. Všeobecné sankcie vás zasiahnu ekonomicky. Zákazom pre jednotlivých športovcov chcú zničiť ruský šport. MOV však nepozná vnútornú silu Rusov. Nie je šanca, aby zničili našu mentalitu. Prečo povolia štartovať športovcom, ktorí majú napríklad astmu a berú tak oficiálne doping? (Narážal na množstvo pretekárov, ktorí na základe lekárskych diagnóz môžu užívať lieky na základe terapeutických výnimiek – pozn. red.) Ako dokážu športovať, keď sú chorí? Patria tam nórski biatlonisti aj americká gymnastka. Aj zahraničné médiá – nie ruské – sa pýtajú, prečo našich pretekárov nenechajú štartovať. Čo sa to, k***a, deje?! Nemôžem byť sklamaný, som rozčúlený a nemám slov.

Zmeňme tému. Počas kariéry ste zvádzali ostré súboje s Jevgenijom Pľuščenkom na olympiáde aj majstrovstvách sveta či Európy. Aký bol váš vzťah v minulosti, zmenil sa nejak?

Nemali sme žiaden vzťah v minulosti a nemáme žiaden vzťah teraz. Jevgenij je však skvelý športovec, ktorý toho spravil naozaj veľa pre ruské krasokorčuľovanie. Veľa rokov bol na vrcholnej úrovni. Jeho medaily vypovedajú, že bol obrovský bojovník. Chcem sa mu poďakovať – a som si istý, že by povedal to isté on o mne – že sme mohli súťažiť v tom istom období. Oboch nás to poháňalo, aby sme boli lepší.

Rivalita medzi vami v podstate pokračuje. Ste hlavnou hviezdou vašej exhibície, on zas tej svojej. Pozreli ste si jeho vystúpenia alebo vás to nezaujíma?

Videl som len časti, ktoré vysielali v televízii.

Hviezdny krasokorčuliar Jagudin EXKLUZÍVNE: Sabovčík je kamarát, Pľuščenko nie!

Spýtam sa za divákov. Je tá vaša lepšia?

Je to, akoby ste sa spýtali, či je lepšie ovocie jablko, alebo ananás. Každému chutí niečo iné. Trénerka Tatiana Tarasovová mi povedala veľa šikovných rád, ktoré mi neskôr pomohli. Vravela: „Alexej, musíš byť trikrát, päťkrát, desaťkrát lepší než ostatní, aby rozhodcovia uznali, že si jednotka.“ Ohľadom vystúpení mi zas prízvukovala: „Nikoho nezaujíma, či ťa bolía slabiny, koleno alebo zub. Či si zaľúbený alebo niekoho neznášaš. Musíš dokázať, že si lepší, a to tam, kde je to podstatné. Pre hercov je to javisko, pre nás ľadová plocha. Treba to dokázať skutkami, nie slovami.“ Takže je zbytočné hovoriť o tom, čia exhibícia je lepšia. Nech diváci prídu a rozhodnú.

Jozef Sabovčík…

… á, Jozef, môj kamarát!

Kedy ste sa stretli po prvý raz a čím vás slovenský krasokorčuliar zaujal?

Myslím, že to bolo na nejakých majstrovstvách Európy, no stretávali sme sa na turné po USA a Kanade. Žil v americkom Sun Valley. Obdivujem na ňom, ako úžasne skáče salto vzad. Hoci už nie je mladý, stále predvádza náročné skoky v perfektnej forme. Uznávam ho nielen ako krasokorčuliara, ale aj ako osobnosť. Je ťažké byť v žiari reflektorov a zostať otvorený ostatným ľuďom. On to dokáže. Keď som žil v USA (v rokoch 1999 – 2005 – pozn. red.), stretávali sme sa často.

Zrejme máte dosť spoločných zábavných príhod, však?

Nočné kluby, vystúpenia… (Po dlhšom premýšľaní:) Ťažko si na niečo konkrétne spomenúť. Asi boli všetky vážne, žiadna vtipná. Strávili sme spolu naozaj dosť času, zhovárali sme sa o tom, aké to bolo vo minulosti a ako sme sa odvtedy posunuli. Predtým to bol šport, šport a šport, teraz sú našimi prioritami predovšetkým rodiny. Počul som, že 27. februára by mal prísť do Bratislavy. Teším sa, že ho znova uvidím!

Jagudinova kariéra v číslach

1 zlatú medailu vyhral na ZOH v Salt Lake City 2002

3 tituly majstra Európy vybojoval (+ 2x striebro)

4-krát bol svetovým šampiónom (+ 1x striebro a 1x bronz)

4 roky mal, keď začal s krasokorčuľovaním

7 rokov žil v USA

23 rokov mal, keď ukončil pretekársku kariéru

26 kostýmov vystriedal počas krasokorčuliarskej dráhy vrátane exhibícií

Vizitka

Alexej Jagudin sa narodil v Petrohrade. S krasokorčuľovaním začal, keď mal štyri roky. Krátko po dosiahnutí dospelosti už získal prvý titul majstra sveta. O rok neskôr sa presťahoval do USA, kde žil sedem rokov. Po skončení športovej dráhy sa začal naplno venovať exhibíciám. Ako hlavná hviezda šou Ice Stars sa predstaví aj v Bratislave. Vyštudoval Športovú univerzitu v Moskve, a to s červeným diplomom. Je ženatý s olympijskou víťazkou z Turína v športových dvojiciach Tatianou Totmianinovou. Majú spolu dcéry Lízu a Michelle.