Čo v týchto ťažkých a zložitých dňoch radíte svojim klientom - športovcom, ale aj bežným ľuďom?

V prvom rade každého vypočujem. Každý je iný, prežíva svoje vlastné emócie a ťažkosti. Ak majú klienti záujem o radu, odporúčam im zostať čo najviac v kontakte so svojimi blízkymi, rodinou, priateľmi, či kolegami. Využiť k tomu širokú škálu dnes dostupných prostriedkov, telefóny, videohovory, hlasové správy. Druhá vec, ktorú odporúčam, je zaviesť si určitý denný režim. Aby mal človek určitú štruktúru dňa, ktorej sa drží a ktorá mu pomáha robiť užitočné veci aj veci, ktoré ho potešia.

Lekár futbalistov Stade de Reims po nakazení koronavírusom spáchal samovraždu. Športovci, ale aj obyčajní ľudia, žijú v poslednom čase v izolácii. Čo robiť, aby sa z nej, ľudovo povedané, nezbláznili?

Okrem vyššie uvedeného ľuďom pomáha, ak o svojich ťažkostiach otvorene hovoria. Ak sa o nich porozprávajú so svojimi blízkymi alebo s niekým, komu dôverujú. Jedna z najhorších vecí je, keď svoje problémy dusíme v sebe. Bojíme sa, možno hanbíme o nich niekomu povedať. Pravda je, že všetko, čo aj v týchto náročných týždňoch prežívame, je normálne a ľudské. Strach, úzkosť, hnev, ľahostajnosť, apatia, niekedy osamote počujem divné zvuky, o všetkom sa porozprávajte. Prípadne svoje pocity môžu napísať na papier a pozrieť sa na napísané z odstupu. Ak máte pocit, že rozhovor s vašimi blízkymi na riešenie nestačí, je dobré obrátiť sa na odborníka.

Čo môže „naučiť" pandémia športovcov, ale aj obyčajných ľudí?

Táto situácia nás učí pozerať na niektoré veci iným pohľadom. Po niekoľkotýždňovom odlúčení vidíme inak vzťahy s tými, s ktorými sa nemôžeme osobne stretnúť. Nemôžeme navštíviť mamu alebo otca, posedieť s kamarátkami alebo dať si pivo priateľmi. Tieto doteraz bežné veci sme zrazu stratili. A ešte jednu vec nás koronavírus môže naučiť. Vedieť rozpoznať, čo je skutočne v živote dôležité a čo menej podstatné. Čo sú hodnoty, ktoré sú naozaj kľúčové v našom živote a bez čoho sa môžeme zaobísť. Ako to všetko využijeme, to už je na každom z nás.

Žilinský futbalový klub skončil v likvidácii.
Žilinský futbalový klub skončil v likvidácii.
Zdroj: Erika ?ur?ov?