Na ZOH v roku 1964 v Inssbrucku získal bronz, o štyri roky neskôr neskôr priviedol v Grenobli v roku 1968 ako kapitán mužstvo k striebornej medaile. Z toho, že reprezentoval Československo nemá takpovediac nič. „No akurát to, že mám na tele 250 štichov po zraneniach, ktoré som počas kariéry utrpel. A asi toľko, že môj prvý dôchodok činil asi 150 eur."

Kuzminová po šiestej olympijskej medaile pre Slovensko šokuje: Nikdy nebudem Slovenka!

Aj on sa hnevá na systém, že bývalí športovci, ktorí reprezentovali túto krajinu, sú na druhej koľaji. „Či nám štát pomohol? Ale kde! Akurát asi tak, že ma vyhodili z roboty, lebo museli platiť sociálku. Musel ju platitť Pragosport, ktorému sme odvádzali časť peňazí za pôsobenie v zahraničí, ale po rozdelení Československa to už nefungovalo. Preto sme zostali na tak nízkych dôchodkoch. Po 20 rokoch som sa dožil penzie 408 eur. Od minulého roka, vďaka zákonu, ktorý presadil Most Hít, mi dôchodok dorovnali na 600 eur. To je všetko. Je to výsmech, pretože medailisti z MS, nehovoriac o olympiádach, ktoré sú každé štyri roky, by mali byť docenení tak, aby dôstojne poberali dôchodok. Nie vysoký štandard, len normálne živobitie. Zabezpečenie po kariére je tu mizerné. Medailista z olympiády by mal mať dôchodok okolo 1200 eur, aby mohol ako tak dôstojne fungovať."

Drsný osud športových legiend: Golonka či Vinco Lukáč porozprávali, ako sa o nich štát postaral!
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

Kde vidí východisko z tejto situácie? "V tom, že malo by tu byť ministerstvo športu so svojou rozpočtovou kapitolou. A nie, že športovci patria pod ministerstvo školstva, ktoré, keď začne škrtať, tak pochopiteľne hneď zo športu," rozhovoril sa dvojnásobný strieborný medailista z olympiády.

Nečakaný odkaz slovenských olympijských legiend Kuzminovej. Takáto je krutá pravda!

Jozef Lohyňa (54), bývalý reprezentant v zápasení vo voľnom štýle - „Keď som skončil kariéru, mal som 41 rokov. Začal som podnikať a otvoril som si obchod s hokejovoými potrebami. No po desiatich rokoch som z tohto biznisu odišiel a dnes robím súkromného kondičného trénera. Podľa všetkého budem musieť ešte ďaľších 10 rokov vydržať, aby som mal aspoň to, čo Jožko Golonka. Na športovcov sa hneď zabudne, pozrite sa na Hochschornerovcov či Martikána, pomaly upadajú do zabudnutia. To je škoda komentovať. Myslím si, že majster sveta alebo medailista z olympiády by si zaslúžil na normálny život okolo 1500 eur.“
úspechy: MS – zlato, striebro, bronz, LOH – bronz zo Seoulu v roku 1988

Jozef Lohyňa (vpravo) má bronzovú olympijskú medailu.
Jozef Lohyňa (vpravo) má bronzovú olympijskú medailu.
Zdroj: Emil Vaško

Vincent Lukáč (64) bývalý hokejista -„Toto je výsmech celej vlády a parlamentu. Chváliť sa športovcami, ktorí makali celý život, aby to niekam dotiahli, to vedia. Ale po skončení kariéry sú z nás chudáci. Nikto nevie, ako žijeme, ako sa trápime. A to sme robili radosť celému Československu. No – 410 eur dôchodok, skutočne, nech žijú poslanci! A k Nasti Kuzminovej. Klobúk dole Nastenka, ale nezabúdajme, že je to stále Ruska. Nechváľme sa cudzím perím. Kde sú slovenskí športovci? Teraz budeme čakať kedy Vlhová získa medailu a čo ďalej?"
úspechy: MS - 2x zlato, ZOH - striebro Sarajevo 1984

Vincent Lukáč pri oslvae šesťdesiatky.
Vincent Lukáč pri oslvae šesťdesiatky.
Zdroj: Plus JEDEN DEŇ

VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!

Dojatá Nastina svokra Natália Kuzminová: Neveste venovala srdcervúce slová!

Kuzminovej slová o konci šokovali Slovensko, po ďalšom zlate si dáva podmienky: Stane sa TOTO a končím!

Šokujúce vyhlásenia Kuzminovej a Slovensko plače. Nasťa, naozaj to myslíš vážne?!

Šokujúce priznanie Kuzminovej po zlatých pretekoch. Pozrite, čo sa stalo Nasti tesne pred štartom

Fantázia na záver! Nasťa Kuzminová pozametala so súperkami a má zlato!