Na pravidelnom dennom brífingu s médiami to v Pekingu potvrdil hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien. "Bude to predstavovať určitú výzvu pre snahy o prevenciu a kontrolu vírusu, ale keďže Čína má s tým skúsenosti verím, že bude schopná usporiadať zimného olympijské hry podľa plánu, hladko a úspešne," uviedol  Čao Li-ťien.

Prvým veľkým športoým podujatím, ktoré v dôsledku šírenia Omikronu muselo byť zrušené, sa v pondelok stala zimná univerziáda, ktorá sa mala konať vo švajčiarskom Luzerne. Vo svete všeobecne panujú obavy z toho, že nový variant je prenosnejší ako jeho predchodca Delta. 

Organizátori minulý mesiac priznali, že práve vírus bude najväčšou výzvou pri organizovaní olympiády, ktorá sa začne 4. februára 2020. Zdravotnícke úrady však potvrdili, že majú prostriedky na to, aby sa s novým variantom vyrovnali. 

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že variant Omicron, ktorý už bol potvrdený v Európe, Kanade, Izraeli, Hong Kongu aj sa môže nielen rýchlejšie šíriť, ale aj uniknúť imunite z predchádzajúcich infekcií a vakcín.