Ide o prirodzený fyziologický proces, ktorý sa týka väčšiny mužov okolo štyridsiatky. Strata energie a vytrvalosti, úbytok svalovej hmoty i únava – áno, hovoríme o známkach klesajúcej hladiny testosterónu v mužskom tele. Tomuto problému sa nevyhne väčšina mužov, nie každý si ho však zvládne priznať, nieto sa mu ešte brániť.

Akú sú príznaky?

Negatívnym dôsledkom klesajúcej hladiny testosterónu musí čeliť každý chlap. Úbytok svalovej hmoty, spomaľujúci sa metabolizmus, fyzické i duševné vyčerpanie. Sú príznaky, o ktorých muži väčšinou nehovoria, ale radi by ich riešili. Faktom je, že hladina testosterónu klesá všetkým mužom už po tridsiatom roku života, a to priemerne o 1 % ročne. Prvé známky nedostatku tohto hormónu sa väčšinou prejavia okolo 40. roku. Muži sú často rozladení až neurotickí, priberajú a čelia väčšiemu vyčerpaniu. Je vedecky preukázané, že pre klesajúcu hladinu testosterónu stráca mužské telo po štyridsiatke každý rok 3 % svalovej hmoty. Tá je postupne v tkanivách nahradzovaná tukom.

Historicky najnižšia hladina testosterónu

Ilustračná foto.
Zdroj: archív

Hladina mužského hormónu testosterónu dlhodobo klesá všetkým mužom nad 35 rokov. Preukázala to štúdia New England Research Institute. Podľa ich záveru majú dnešní muži historicky najnižšiu hladinu testosterónu v krvi. Len v rokoch 1987 až 2002 klesala hladina testosterónu každoročne o 1 %. Platí teda, že napríklad 35-ročný muž mal v roku 1987 o 15 % vyššiu hladinu hormónu než jeho rovesník v roku 2002. Pripočítajme si ďalších 19 rokov neustále sa zrýchľujúceho tempa našej hektickej doby a vyjde nám neveľmi radostný výsledok. Na vine je aj niekoľko negatívnych faktorov ako vyššia miera stresu, nedostatok spánku, zlá životospráva a nedostačujúca miera pohybu. Z dostupných vedeckých štúdií je teda jasné, že je na čase tento trend zvrátiť a prestať zanedbávať starostlivosť o vlastné zdravie.

Ako sa brániť?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Nordic Health

Najúčinnejšou obranou proti klesajúcej hladine testosterónu a príznakom s tým spojených je permanentný fyzický tréning. Ďalšou pomocou môže byť výživový doplnok pre mužov Maxulen. Jeho účinok je overený vedeckými štúdiami a mužmi, ktorí ho užívajú. Jedným z nich je aj herec Mirek Etzler, ktorý doplnok pravidelne berie už viac ako rok:

„Maxulen mi vyhovuje, prínos určite má. Cítim sa lepšie fyzicky i psychicky. Účinky sa dostavili po pár týždňoch pravidelného užívania. Z ničoho nič som začal vybiehať schody. Niekoľkokrát som sa pristihol pri tom, že električku, ktorú by som si bežne nechal ujsť, som nekompromisne dobehol. Maxulen by som chcel odporučiť každému chlapovi, ktorý sa ticho snaží maskovať, že už všetko nie je ako kedysi.“

Viac na Maxulen.sk