Mbanda hráva za Parmu na severe Talianska. V postihnutom regióne Koronavírusom sú prerušené všetky športové podujatia a aj trénovanie je obmedzené. Maxime mal zrazu veľa voľného času. „Keď nám zrušili zápasy, premýšľal som, ako by som mohol pomôcť aj bez lekárskej praxe. Pred ôsmimi dňami som začal s trinásťhodinovými smenami a bez prestávky. Keď vidím v čakárňach ľudí s infekčnými chorobami, tak si hovorím, že nemôžem sa unaviť,“ povedal pre AFP Mbanda.

Ochranný odev je každodenným outfitom Mbandu pri boji s koronavírusom.
Ochranný odev je každodenným outfitom Mbandu pri boji s koronavírusom.
Zdroj: Instagram Maxime Mbanda

Strach je podľa neho normálny. „Existuje však len málo vecí, ktoré sa dajú robiť teraz bezpečne,“ vysvetlil a dodal: „Pokým budem vládať, tak budem pokračovať.“ Mbanda rozváža lieky chorým a aj stravu pre dôchodcov. V nemocniciach preváža pacientov na lôžkach či nosí im kyslíkové bomby. Dokonca šoféruje aj sanitku.

Jeho otec je chirurg, takže je si dobre vedomí súčasného tlaku na lekárov v Taliansku. „Na lôžkach sú ľudia všetkých vekových kategórií napojení na respirátory alebo dýchacie prístroje. Lekári a zdravotné sestry sa o nich starajú 20 – 22 hodín vkuse a pri tom si nevydýchnu ani minútu. Až po smene majú čas na oddychovanie,“ opísal, čo sa deje v Taliansku.

Maxime Mbanda je aj vodičom sanitky.
Maxime Mbanda je aj vodičom sanitky.
Zdroj: Instagram Maxime Mbanda

Talian s 19 zápasmi v reprezentácii zažíva všetko v prvej línii a vyzýva ľudí, aby rešpektovali nariadenia vlády: „Keby ľudia videl, čo vidím v nemocniciach, tak by pred obchodmi neboli rady. Pred odchodom z domu by si dva, tri a možno aj štyrikrát  rozmysleli, či sa nemajú vrátiť naspať.“ Taliansko je epicentrom európskej nákazy koronavírusu. V krajine momentálne hlásia viac hlásia takmer 70-tisíc nakazených a počet mŕtvych sa blíži už ku číslu 7000.